Celé ľanové semienko môžeme použiť na posypanie šalátov, omáčok, kaší, cestovín, domáceho chleba a na prípravu ľanového slizu (2 polievkové lyžice celého ľanového semienka necháme pár hodín postáť v pohári vlažnej vody a potom počas dňa všetko vypijeme alebo po častiach pridávame do svojho jedla).
Celé nepomleté semienko však poskytne telu v podstate iba vlákninu. Keďže biologicky aktívne látky sa nachádzajú nielen v šupe, ale aj vo vnútri semien, je potrebné tieto lesklé tmavohnedé semienka v tvare slzy pomlieť (najlepšie v kávovom alebo makovom mlynčeku) a ihneď konzumovať. Nemali by sme ich mlieť do zásoby. Dostatočne účinné sú len vtedy, ak sa konzumujú v surovom stave bez tepelnej úpravy.
Mleté ľanové semienko môžeme použiť do šalátov, sendvičov, kaší, musli, jogurtu, polievok, omáčok a pod., pri pečení do cesta (2 polievkové lyžice mletého ľanu (+ 15 – 20 ml vody) nahradia 1 polievkovú lyžicu margarínu).
Vo forme obkladov sa celé alebo rozdrvené ľanové semienka vložia do plátenného vrecúška a ponoria sa na 10 minút do horúcej, nie vriacej vody. Nechajú sa odkvapkať a teplé sa prikladajú zvonka pri bolestiach obličiek, močového mechúra a iných vnútorných orgánov.
Ľanový olej sa získava lisovaním zrelých semien ľanu za studena. Je bežne dostupný v lekárňach, či predajniach so zdravou výživou. Musí byť uskladnený v chladničke a nesmie byť horký so zápachom po rybách. Dennú dávku alfa-linolénovej kyseliny zabezpečí ½-1 čajová lyžička oleja. Zvonka sa používa na popáleniny a regeneráciu kože. V kuchyni je najlepšie miešať ho s čerstvou kapustou, kelom, brokolicou, cibuľou, pórom, šalotkou, cesnakom a skonzumovať hneď po príprave, lebo veľmi rýchlo oxiduje a môže tým jedlu zmeniť chuť aj kvalitu.
Ľanové semeno (olej) sa však odporúča jesť spolu s potravinami bohatými na bielkoviny. Najlepšia kombinácia je ľanové semeno a cottage cheese, tvaroh či jogurt. Prečo? Tuky budú vo vode rozpustné iba vtedy, ak sa zlúčia s bielkovinami, čím sa zvýši ich vstrebateľnosť.
Ľanové semienko sa dá dnes bežne kúpiť vo väčšine potravín, tak prečo by sme nevyužili jeho liečivú silu? Nežiadúce účinky jeho konzumácie nie sú známe. Neodporúča sa však užívať ho v terapeutických dávkach bez konzultácie s lekárom pri nepriechodnosti čriev, akútnom zápale slepého čreva, pankreasu, pobrušnice, pri bolestivej hernii. Taktiež tehotné ženy by mali uprednostniť konzumáciu ľanového oleja, ktorý neobsahuje lignany s fytoestrogénovým účinkom.