Hlienová zátka je vlastne uzáver krčka maternice, ktorý zabraňuje vstupu baktérií do maternice a tým ochraňuje plod. Tvorí ju hustý hlien, ktorý zachytáva baktérie v priebehu tehotenstva.
Je dobré poznať ako hlienová zátka vyzerá a aké môže mať podoby. Často budúce mamičky nevedia odpovedať na otázku či už stratili hlienovú zátku, pretože nevedia ako má vyzerať. Hlienová zátka je rôsolovitého charakteru často s miernym hnedastým alebo ružovo červeným sfarbením. Môže odísť naraz alebo ako slabý výtok počas niekoľkých dní. Takže ak budete badať týždeň pred termínom pôrodu slabý červenkastý výtok je to pravdepodobne hlienová zátka. Ak nebudete mať žiadne bolesti, spomeňte to svojmu pôrodníkovi pri najbližšej prehliadke, aby ste sa uistili. Pokiaľ tento výtok budú sprevádzať bolesti krížov alebo brucha, ide pravdepodobne o predčasný pôrod a mali by ste vyhľadať lekára.
Hlienovú zátku stratíte vlastne vtedy, keď sa váš kŕčok maternice začne zjemňovať a hlavne rozširovať s blížiacim sa pôrodom. Neznamená to však, že sa začína pôrod. Zátku môžete stratiť aj niekoľko týždňov pred pôrodom alebo len pár hodín. Záleží to aj od toho, či ste prvorodička. Tie strácajú hlienovú zátku väčšinou aj týždeň dopredu. Po strate zátky však bude telo naďalej produkovať hlien na ochranu dieťaťa pred baktériami. Tento hlien sa však bude hneď z tela vyplavovať.
Po strate hlienovej zátky netreba robiť nič mimoriadne. Pokiaľ nebudete mať výtoky s jasne červeným krvným sfarbením, je všetko v poriadku. Môžete ďalej pokračovať v bežných pochôdzkach alebo v práci. Mamičky sú väčšinou veľmi nadšené, že sa pôrod blíži a niektoré sedia pri pobalenej taške aj niekoľko dní. Treba si uvedomiť, že dôležitým ukazovateľom pripravenosti dieťaťa na pôrod sú pravidelné a časté kontrakcie. Hlienová zátka je však prvým znakom toho, že vaše dieťa sa začína pripravovať na svet.