Prvá časť článku.
Ak je záhrada dlhodobo zamokrená, zdravý vývoj rastlín môže byť nepriaznivo ovplyvňovaný hlavne týmito okolnosťami:
zamokrenie pôdy obmedzuje alebo úplne ukončí prísun kyslíka do koreňového systému rastlín a nedochádza tak vlastne ani k úniku oxidu uhličitého CO2 z rastlín
Aj keď predchádzajúce riadky nevyzneli príliš pekne a optimisticky, skutočnosť môže byť aj taká, že aj na zamokrenej pôde až močarisku si môžeme postupne s určitou vedomosťou a trpezlivosťou vytvoriť zaujímavú záhradu s okrasnou, úžitkovou aj oddychovou zónou. A aj tie ovocné stromčeky, po ktorých ja tak túžim vidieť ich rásť a rodiť v tej našej záhrade pri chalupe.
Ak vieme správne identifikovať, prečo je záhrada zamokrená (vyššia hladina podzemnej vody, blízkosť prameňa, charakter textúry pôdy, blízkosť vody), potom si v nej môžeme vybudovať prírodné jazierko, umelý potôčik, prípadne aj atraktívne záhony so zaujímavou skladbou vlhkomilných rastlín. Tie dokážu z vlhkej a bahnitej pôdy vytvoriť čarovné zákutie. Okrem kvitnúcich trvaliek sem patria aj tie, ktoré majú atraktívne listy, okrášlia záhradu svojou farbou, tvarom alebo štruktúrou. Ak to vraj skúsime s takými rastlinami ako sú fuksie, prvosienky, záružlie, alchemilky, kosatce, vrbiny či žltohlavy, tak nás pravdepodobne nesklamú.
Z okrasných drevín vlhká pôda nevadí niektorým ihličnanom (smreky, borovica, tuja, jedľovec) a drieňom, môžeme skúsiť aj rododendron, hortenziu, ale aj liesku, orgován a plamienku. Do veľmi mokrej pôdy je dobré vyberať stromy, ktoré prirodzene rastú vo vlhkých brehových porastoch, ako sú jelša, vŕba, topoľ, agát alebo jaseň.
A čo tie moje ovocné stromčeky v tej našej záhrade? Poslednou dobou som sa opäť trocha viac venoval zhromažďovaniu vedomostí o pestovaní stromov na zamokrených pôdach. Prečítal som si dokonca aj niekoľko celkom zrozumiteľných odborných článkov. A zdá sa mi, že niektoré odrody jabloní či sliviek by sa mohli ujať a aj prinášať časom úrodu. Prirodzená hladina v tej našej záhrade je však príliš vysoko (od 1m do 0.5m pod povrchom). Asi bude vhodné detailnejšie sa pozrieť na charakter pôdneho profilu a jej zloženie, dohodnúť sa so susedmi na obidvoch stranách našej záhrady na spoločnom a koordinovanom drenážnom odvodňovacom systéme. Uvidíme. Ale jedno mi je jasné už aj dnes. Na hospodárskom dvore, kde v minulosti boli tri hnojiská a často tam stojí zrážková voda, pribudne prírodné jazierko. Alebo to skôr bude vyzerať ako záhrada s malým močiarom? Uvidíme. Dám vám určite včas vedieť!