Zeolit je pôvodne svojim vznikom vulkanicko-sedimentárna hornina. Obsahuje teda niekoľko minerálnych fáz a rôznych prímesí. Nie je tak možné definovať jeho chemické zloženie jasným chemickým vzorcom.
Zeolitové horniny vznikajú hlavne v takých geochemických podmienkach, kde rozmanité produkty vulkanickej činnosti boli počas miliónov rokov v interakcii s povrchovými alebo podzemnými vodami. Jedná sa hlavne o vulkanický popol. Môžu sa však formovať aj v inom ako vulkanickom prostredí. A to v relatívne plytkých morských bazénoch, kde dochádzalo k vzájomnému pôsobeniu častíc sedimentov s chemicky reakčne silnými bázickými roztokmi cirkulujúcimi v týchto sedimentoch.
Okrem už zmienených minerálov zeolitovej skupiny, môže hornina zeolit obsahovať aj sprievodné minerály. Sú to najmä ílové minerály (napr. kaolinit, montmorillonit, illit), seladonit, chlorit, kristobalit, kremeň či rôzne živce a sľudy. A ak hlavným minerálom v takejto hornine je práve klinoptilolit, potom môžeme hovoriť o takejto surovine ako o zeolite klinoptilolitového typu. Napríklad.
Áno, je. A je to doslova výnimočný výskyt. Zeolit klinoptilolitového typu sa ťaží na ložisku Nižný Hrabovec na východe Slovenska. Spracováva sa v neďalekom závode v Bystrom a úspešne využíva v rôznych oblastiach nášho každodenného života.
Prírodný zeolit z tohoto ložiska obsahuje 84% klinoptilolitu, 8% kristobalitu, 4% ílovej sľudy, 3 – 4% plagioklasu, 0,10 – 0,30 % rutilu a aj stopy kremeňa. A hlavne vďaka vynikajúcim vlastnostiam minerálu klinoptilolit je o túto surovinu neustále narastajúci záujem. Nielen na tých našich ale aj na svetových trhoch. Taktiež dopyt a spotreba jednotlivých zeolitových produktov sa rok po roku zvyšuje.
Tuf je vulkanoklastická hornina sedimentárneho charakteru. Postupne vznikala z pôvodného rozmanitého vulkanického materiálu pochádzajúceho z aktívnych sopiek. Tento materiál vyvrhnutý pred desiatkami aj viac miliónmi rokov aktívnou sopečnou činnosťou bol postupne diageneticky spevňovaný do kompaktnej horninovej hmoty. Plnej rôznorodých minerálov a prímesí. A ak v takejto hornine prevládajú minerály zeolitovej skupiny, zvykne sa v odbornej literatúre objavovať a používať aj termín zeolitový tuf.
Takže asi tak je to s tými našimi zeolitmi!