Leto je obdobím svadieb, záhradných párty a večierkov. Kedže počasie nikto ovplyvniť nevie a na spoločenskú udalosť predsa neprídete v gumákoch, stane sa, že vaše drahé vysoké topánky potiahnuté saténom dostanú zabrať. Ak však poznáte pár zásad správnej starostlivosti o topánky, nemusíte sa obávať ani keď vás prekvapí letná búrka a vy sa nebudete mať kde schovať, alebo zabudnete, že idete na záhradnú svadbu a vezmete si najlepšie topánky smotanovej farby.
Premočenie topánok môže pre niektoré typy materiálu predstavovať vážnu hrozbu, najmä ak sa jedná o lepené, nie zošívané spoje. Pokiaľ máte kvalitné topánky, voda by lepidlá poškodiť nemala. Horšie je to však s tými lacnejšími, u ktorých by ste mali po vysušení radšej skontrolovať ich pevnosť.
Ak vás dážď zaskočil v sandálkach, pokojne ich nechajte len voľne vysušiť a po vysušení skontrolujte pevnosť spojov na remienkoch a na podrážke. Vysoké topánky z vrchu usušte prikladaním suchej utierky a do špičky natlačte guličky z novinového papiera. Noviny majú schopnosť nasať vlhkosť a topánky rýchlejšie uschnú. Urobte rovnako aj v prípade ak aj majú lodičky otvorenú špičku, pretože noviny majú schopnosť vyťahovať z topánok aj pachy, ktoré sa môžu z mokrej topánky nepríjemne uvoľňovať. Pokiaľ sa tak však nestane úplne, na prekrytie pachu použite špeciálne spreje do topánok, ktoré ich zároveň aj vydezinfikujú.
Či už si ich umažete pre bežnej chôdzi alebo sa vám opätok zaborí do trávy pomedzi zámkovú dlažbu, doprajte topánkam čas na vyschnutie. Mnohé dámy sa snažia katastrofu odstraňovať hneď na mieste jej vzniku. Oveľa účinnejšie však je, trávu a blato z topánok odstrániť až po jeho zaschnutí. Ušetríte si tak zbytočné namáčanie materiálu a jeho možné poškodenie. Keď blato zaschne, jednoducho ho olúpte suchou handričkou alebo použite jemnú kefku. Pokiaľ na topánkach ostanú škvrny použite špeciálne prípravky na ošetrenie materiálu z ktorého sú vaše topánky vyrobené.