Znečistenie v každom špecializovanom chovnom objekte má tak organický ako aj anorganický pôvod. Aktívne sú tu aj rôzne mikroorganizmy patogénnej povahy (choroboplodné zárodky), prítomný je NH3, CH4, N2O, CO2 a vodná para H2O. Na naše chované zvieratá môže prítomný dlhodobý prach pôsobiť mechanicky, znižovať ich prirodzenú imunitu, alergénne alebo aj infekčne. Tieto účinky navyše zhoršuje teplota, vyparovanie a vlhkosť vzduchu v chovnom objekte. Možností ako sa čo najlepšie vysporiadať so zápachom je niekoľko, jednou z nich je aj vhodná aplikácia zeolitu.
Je niekoľko vhodných možností, ako znižovať tieto zlé a nezdravé vlastnosti maštaľného vzduchu, tzv. mikrobiálnu kontamináciu chovného prostredia.. Predísť či znížiť množstvo emisií je možné s využitím adsorpčných vlastností zeolitu napríklad aj takto:
Má skutočne prírodný zeolit také pestré možnosti aplikácií aj v prostredí zapáchajúcich maštalí? Áno, určite má. Vychádzajúc z početných výskumov a pozorovaní, vhodné je aj preventívne používanie rôznych produktov na báze prírodného zeolitu. Má to dobrý vplyv na zdravý rast a chov ustajnených zvierat. Množstvo škodlivých emisií tak vo vnútri chovných priestorov, ako aj v priestoroch uskladňovania odpadov z výroby, sa môže pridávaním zeolitu postupne upravovať a znížiť.