Patríte medzi tých spotrebiteľov, ktorí presne nevedia, kde presne leží hranica medzi vintage a retro štýlom? Nie ste sami, nevedia to aj mnohí nábytkoví a interiéroví odborníci . Nemajú v tom úplne jasno. Nejde totiž o dve jazyková synonymá pre vec staršieho dáta, ale dva rôzne významy. Aký je teda rozdiel medzi vintage štýlom a retro? Tak predovšetkým vintage sa vždy rovná kvalite. Kvalite, ktorá časom zreje a získava na hodnote. Vintage je staré auto, drevené kreslo alebo aj staré dobré víno. Je to teda pojem kvality pôvodu a dozrievania. Je to všetko, čo obstálo v skúške času. Naproti tomu retro nábytok môže byť prakticky čokoľvek staršieho dáta.
Vintage nábytok pochádza z nejakej určitej historickej doby a zachoval sa dodnes. S najväčšou pravdepodobnosťou však prešiel odbornou reštauráciou. Taký nábytok najčastejšie môžeme vidieť na hradoch a zámkoch. Retro nábytok je teda všetko ostatné čo svojím vzhľadom odkazuje na doby dávno minulé. Môže vyzerať ako nábytok, ktorý bol používaný pred niekoľkými desaťročiami, ale väčšinou sa jedná o súdobú kvalitnú repliku.
Retro nábytok nesie stopu dnešnej doby. Väčšina súčasných interiérových dizajnérov vloží do tvorby takéhoto produktu kus seba samého a skríži ho s momentálne všadeprítomným minimalizmom. V tom lepšom prípade má retro to najlepšie z minulosti i súčasnosti. Retro pripomína obdobie 50. až 80. rokov minulého storočia. Vráťte sa do starých čias, kúpou retro nábytku sa osviežite na duši.
Pre retro nábytok sú charakteristické odvážne sýte farby a vzory, motívy kvetov, geometrické obrazce a niektoré syntetické materiály. Výrobcovia nábytku v tom čase hojne používali umakart, vinyl alebo chróm. Retro sedačky zo sedemdesiatych rokov potom nájdete napríklad v olivovo alebo trávovo zelenej farbe, objavíte aj tehlovo alebo tmavo čerešňovo červenú.