Ako si vhodne vybrať a rozmiestniť svietidlá do akéhokoľvek obytného či pracovného priestoru je samozrejme veľmi podstatná a dôležitá vec. Počas dňa samozrejme nie je potrebné v dome svietiť, ale v neskorých hodinách, rovnako ako ráno a podvečer v zimných dňoch je denného svetla nedostatok a na rad tak prichádza umelé osvetlenie ako nočné lampy.
Centrom každého domu je obývačka. Tu by malo byť centrálne svietidlo, aby osvetľovalo celý priestor miestnosti. Okrem toho budete potrebovať aj nočné lampy, ktorá vám poskytnú intímnejší osvetlenie. Na tento účel dobre poslúžia voľne stojace lampy. Tie možno postaviť k pohovke alebo do rohu miestnosti a môžu sa stať dizajnovým doplnkom vašej izby. Z funkčného hľadiska je dobré zvoliť nočné lampy s reguláciou intenzity svetla, ktorá vám umožní meniť silu svetla podľa aktuálnej potreby a nálady.
Rovnako do spálne je vhodné centrálne osvetlenie. Ale pamätať by ste mali aj na lampy na nočný stolík. Vďaka tomu môžete svietiť, aj keď partner spí a vy si chcete ešte čítať, sledovať televíziu alebo keď skrátka nemáte pri spaní radi tmu. Nie je nič príjemnejšie ako si po dlhom pracovnom dni zaliezť do vyhriatej postele a začítať sa do obľúbeného románu. Ak máte v spálni aj toaletný stolík, aj ten by mal mať vlastné osvetlenie. V detskej izbe by malo byť pochopiteľne hlavné osvetlenie a spolu s ním aj osvetlenie pracovnej plochy a rovnako tak aj lampička pri detskej posteli.
Pri výbere sa nemusíte viazať iba na klasické nočné lampy na nočný stolík. Trendy v modernom bývaní sa stále menia a pre mnohých je tradičná manželská posteľ s nočnými stolíkmi po stranách už prežitkom. Hitom sú miesto šetriace spálňové poschodia, poličky a nadstavby. V týchto typoch priestorov s klasickou nočnou lampou nepochodíte, preto iste oceníte výhody lampičky s klipom. Jednoducho ju pripnete úplne kamkoľvek – na poličku, okraj postele či dokonca na garnižu.