Ľudová hudba je akýkoľvek hudobný štýl, ktorý predstavuje komunitu a môže byť spievaný a hraný ľuďmi, ktorí môžu no aj nemusia byť profesionálnymi hudobníkmi. Ako sa menia časy, tak sa mení aj ľudová hudba, ktorá má odrážať danú dobu a život ľudu. Mnohé ľudové piesne sa hrajú a spievajú aj dnes, no niektoré nové k nim pribudli.
Ľudová hudba je nanovo hraná mladými hudobníkmi, no niektorí sa ňou len inšpirovali a to tak, že do populárnej hudby zakomponovali ľudové hudobné nástroje. Ďalšou možnosťou je výňatok z kontextu ľudovej piesne použitý ako napr. refrén pri novodobých piesňach. Občas sa stretávame aj s ľudovou piesňou, ktorá sa však na ľudovú hudbu zvukom nepodobá. Použitý je text a melódia, no s modernou technikou je zmenená takmer na nerozoznanie. Každopádne s myšlienkou ľudových prvkov sa pohrávajú hudobníci dnes a predpokladá sa, že sa aj stále budú. Ponúka to poslucháčom niečo familiárne a chytľavé, čo si radi vypočujú zas a znova.
Táto ľudová hudba je tradične hraná medzi ľuďmi. To znamená, že nebola vytvorená za účelom populárneho rastu. Napr. ľudia v Seattli používali hlavne husle a ľudová hudba bola sprevádzaná ľudovými tancami v tradičnom oblečení. Dnes sa však objavuje folklór opäť a začína sa miešať aj s modernou populárnou hudbou. Môžeme dokonca počuť aj punk, rock alebo hip hop s prvkami ľudovej hudby. Je to hlavne preto, že sa ľudia snažia upovedomiť aj mladých nadšencov hudby, na korene a miesta, kde ľudová hudba vznikla. Kvalitná hudba je tiež známa pre kvalitné texty a akýsi skrytý odkaz v každej piesni, čo je vlastne podstata ľudovej hudby a ľudových piesní.
Keďže ide o hudbu ľudu, znie rôzne podľa miesta jej vzniku. Môže sa líšiť od kontinentu ku kontinentu, od štátu k štátu, od jednej oblasti k inej. Do veľkej miery to ovplyvňujú aj hudobné nástroje, ktoré sú typické pre danú krajinu. Tak, ako na Slovensku bolo počuť fujaru, drumbľu, korýtkové husle, kontrabas, cimbal, či heligónky, napr. v Írsku prevládali gajdy, v Amerike a Kanade bendžo, v Afrike bubny, a pod.