Leto ubehlo ako voda, mnohí ani nevieme ako a už nám na dvere klope zima. So zimou prichádza na rad aj reorganizácia nášho šatníka. Letné oblečenie a topánky ako sandálky, balerínky, tenisky či šľapky odložíme do krabice. Prípadne na iné miesto pre ne určené a vytiahneme teplejšie veci ako svetre, bundy, čiapky, šále, rukavice. A taktiež teplú obuv ako členkové topánky, čižmy či gumáky.
Zimná obuv vyžaduje omnoho viac starostlivosti ako tá letná. Dôvodom sú silné mrazy, sneh, voda, či soľ, ktorou sa posypávajú cesty a chodníky. Preto je veľmi dôležité topánky poriadne impregnovať a to správnym prostriedkom výhradne určeným na materiál, z ktorého je vaša obuv vyrobená. Pokiaľ si na čistení dáte záležať, ochránite vaše zimné topánočky pred nežiaducimi vplyvmi a pre vás bude zadosťučinením, že vaše nohy budú v teple.
V prípade koženej obuvi, ktorú ošetrujete rôznymi krémami a olejmi, by sa po správnosti mala impregnovať jeden krát za mesiac. Samozrejme to ovplyvňuje aj fakt, ako často topánky nosíte. Či denne, alebo len na určité príležitosti. Čo ale neznamená, že tie, ktoré nosíte len občas, alebo skoro vôbec, netreba impregnovať. Impregnovať treba všetky, len tú viac využívanú obuv častejšie.
V prípade koženej obuvi sa oblúkom vyhýbajte čisteniu s akýmkoľvek chemickým prípravkom. Väčšinou vám postačí vlhká handrička, pri hladkej koži treba obuv potrieť krémom tej istej farby a následne dôkladne vyleštiť čistou handričkou. Posypová soľ, ktorou cestári posypávajú chodníky a cesty, býva veľmi agresívna, preto ak na topánkach objavíte biele mapky, mali by ste ich čo najskôr odstrániť. Najlepšie opäť vlhkou handričkou a nechajte vysušiť. Pokiaľ to nepomôže a biele mapy sú na topánke stále viditeľné, môžete použiť perfektného pomocníka, ktorý sa nachádza v každej domácnosti a jeho využitie je naozaj širokospektrálne. Tým je ocot.
Zrieďte ho s vodou v pomere 3:1 a obuv pretrite handričkou namočenou v zmesi. V žiadnom prípade ich nedávajte na radiátor, ani do jeho blízkosti. Prečo? Kožená obuv, ktorá je vlhká môže nepekne stvrdnúť a takisto môže zmeniť tvar. Poniektorí si pomáhajú tým, že do vlhkých topánok natlačia noviny a nechajú uschnúť pri izbovej teplote. Topánky by mali byť suché oveľa rýchlejšie. Vyskúšajte.