Keď ste písali profesijný životopis a uvádzali ste vašu jazykovú úroveň, pamätáte si aké označenie ste používali? Úrovne angličtiny sa totiž v medzinárodnom formáte označujú písmenami A, B, C a číslom 1 a 2. Viete, čo to znamená?
Európska únia vydala dokument pod názvom ʽSpoločný európsky referenčný rámec pre jazykové znalostiʼ. Skratka je SERR alebo po anglicky CEFR. Jeho úlohou bolo zjednotiť určovanie jazykových schopností v takmer 40 jazykoch.
Úrovne angličtiny podľa SERR sú A1, A2, B1, B2, C1 a C2. Táto terminológia je bežná medzi študentmi, aby tak špecifikovali ich vedomosti v oblasti komunikácie, čítania, písania a porozumenia v danom jazyku. Ak sa rozhodnete získať certifikát z cudzieho jazyka, s veľkou pravdepodobnosťou bude na ňom napísaná jedna z týchto šiestich úrovní.
Akú úroveň má vaša angličtina?
Poznať svoju jazykovú úroveň má viacero výhod:
1) Tieto označenia nájdete pri popise jazykových učebníc a iných materiálov. Pomôže vám to lepšie sa zorientovať v tom, čo si zakúpiť a naopak, čomu sa vyhnúť.
2) Životopis – keďže tieto jazykové úrovne nie sú žiadne nóvum, váš zamestnávateľ sa promptne zorientuje v tom, či ste žiadaná osoba na danú pozíciu. Zároveň ani vy nebudete mať problém pri čítaní pracovných ponúk, kde sa od vás napríklad požaduje angličtina na úrovni B2.
3) Ak ste študent a plánujete sa vzdelávať v zahraničí, je veľmi pravdepodobné že sa od vás bude vyžadovať jedna z týchto úrovní angličtiny.
Úrovne angličtiny
Ak sa učíte cudzí jazyk len pre vlastné potešenie, ako hobby, úrovne podľa SERR u vás nebudú zohrávať významnú rolu. Sú potrebné naozaj len vtedy, ak chcete konkrétne zadefinovať vašu úroveň jazyka (napr. kvôli štúdiu, alebo pre pracovné účely), resp. ak si ju potrebujete zvýšiť a získať certifikát. Takže ak sa vaše jazykové ambície nezhodujú so škálou SERR a nepotrebujete dokument ktorý bližšie špecifikuje vaše znalosti, môžete toto delenie odsunúť na vedľajšiu koľaj.
Tomuto sa vyhnite…
Niekedy sa stáva, že svoje jazykové schopnosti mierne preceníte a na pracovnom pohovore pohoríte. Dávajte si pozor na to, čo uvediete do žiadosti o prácu. Na to, aby sme zistili vašu úroveň angličtiny nepotrebujeme veľa času. Váš prejav nám to napovie.
Preto stojí za to popracovať na svojej angličtine a zvládnuť pracovný pohovor, alebo inú situáciu s noblesou a zdravým sebavedomím.