Existuje celá rada rôznych systémov na udávanie toho aká je veľkosť topánky používaných po celom svete. Zatiaľ čo všetky používajú číslo na označenie dĺžky topánky, líšia sa presne tým, čo merajú. Akú jednotku merania používajú a kde je umiestnený bod nula. Niektoré systémy tiež označujú šírku topánky, niekedy aj ako číslo, ale v mnohých prípadoch s jedným alebo viacerými písmenami. Niektoré regióny používajú rôzne systémy veľkosti topánok pre rôzne typy obuvi. V praxi by mali byť topánky pred ich zakúpením vyskúšané na ich veľkosť a pohodlnosť.
Často používaný spôsob, ako vybrať správnu veľkosť obuvi, je obkresliť si nohu na papier. Ak vyberáte uzatvorenú obuv, obkreslite nohu aj s ponožkou. Ak vyberáte zimnú obuv, je vhodné obkresliť nohu v ponožkách, ktoré v zime normálne nosíme. Rovnako tak aj v obchode skúšajte zimné topánky v hrubších ponožkách. Následne zmerajte nohu od päty až k najdlhšiemu palcu v milimetroch – to je tzv. Mondo point, ktorý udáva dĺžku chodidla v milimetroch.
K nameranej dĺžke treba pripočítať tzv. nadmerok, ktorý slúži k voľnému pohybu prstov pri chôdzi. Väčšinou sa pripočíta 5 – 10 milimetrov. To platí hlavne o bežnej každodennej obuvi. Pri výbere napríklad horolezeckých topánok sa volí skôr menšia obuv, ktorá nohu pevne objíme zo všetkých strán. Ak vyberáte topánky pre deti, nadmerok volíme v rozmedzí 10-15 mm, vzhľadom k rýchlemu rastu dieťaťa. Väčší ako 15 mm ale neodporúčame, môže to ohroziť správny vývoj chodidla dieťaťa, noha nie je v topánke správne fixovaná.
Je dobré mať na pamäti, že sa veľkosť nohy v priebehu dňa môže mierne meniť. Skoro ráno je oddýchnutá noha najmenšia a v priebehu dňa, hlavne v popoludňajších hodinách, trochu opuchnutá a tým pádom väčšia. Veľkosť pevnej turistickej topánky preto treba vyskúšať na nohách popoludní alebo navečer.