Každý máme vlastné predstavy o doplnkovej výbave našich vozidiel. Čo nás však všetkých spája rovnako, je práca s pomerne kvalitným autorádiom a ďalšími modernými prehrávačmi. Nie v každom aute, respektíve za aktuálnych podmienok v jeho interiéri, máme k dispozícii príjemný, zreteľný posluch. Rozdiely spočívajú najmä v tom, či si potrpíte na kvalitu slova alebo perfektnej hudby. Podľa toho vieme rozlíšiť, či je pre vás postačujúci zabudovaný nízkofrekvenčný, alebo potrebuje kvalitný anténny zosilňovač. Ak tento druhý variant podceníte, výsledný zvukový prejav bude skreslený a za výrazného šumenia. Spočíva to najmä v tom, že v osobných vozidlách dokáže akumulátor dodávať zvýšený prúd pri napätí približne 14 V.
Výkon je u zabudovaných zosilňovačov obmedzený práve výslednou hodnotou napätia. Sadnete si do auta, zapnete autorádio, zvyšujete hlasitosť… Výsledok? Kvalita pod „bod mrazu“! Externý anténny zosilňovač je garanciou zmeny (navýšenia) napájacieho napätia. Vytvorí sa tak vysoké napájacie napätie pre dosiahnutie optimálneho výkonu, niekedy až v stovkách wattoch.
Ako sa „nezatúlať“ medzi ponukou lacných až úžasne predražených modelov, ktoré aj tak nespĺňajú základné technické parametre?
Anténny zosilňovač štandardnej kategórie a primeraných funkčných vlastností poznáme z triedy A/B. Tieto modely idú ako „na dračku“, keďže tvoria zlatý stred – sú kvalitnejšie než áčkové modely a vytvárajú menšie chyby v linearite. Pri týchto typoch treba dávať pozor na kvalitu hliníkových chladičov. Pri dodávanej energii sa anténny zosilňovač neprimerane prehrieva. Aby nedošlo k škodám, musia sa takto ochladzovať.
Aj vás zlákali digitálne kvality spracovania zvukových signálov?
Tak potom si okamžite vyberiete anténny zosilňovač tohto typu. Navyše, výrobcovia často uvádzajú aj menšie rozmery a hmotnosť, čo je vzhľadom na priestrannosť vozidiel ďalšou výhodou. Fungujú s účinnosť na 90 až 95 %, čo ocení každý milovník modernej hudby. Pre lepší prehľad medzi sortimentom uvádzame aj ďalšie dôležité parametre. Pre kvalitu anténneho zosilňovača nie je podstatný jeho maximálny výkon, ale jeho stredná efektívna hodnota (R.M.S). Maximálny výkon vytvárajú zosilňovače kontinuálne. Pri jeho dosiahnutí započujeme len zbytočné šumenie.
Skvelým tipom na záver je podporiť dlhodobý efektívny výkon bez akýchkoľvek rušivých vplyvov a možného poškodenia. Štandardnom sa preto stávajú anténne zosilňovače s frekvenčným rozsahom od 20 do 20 000 Hz.