Jar je čas, keď sa všetko prebúdza k životu a začína kvitnúť. Ľudia vychádzajú na polia a začínajú sadiť rôzne druhy zeleniny, ovocia, kvetov. Chcete aj vy chcete patriť medzi sebestačných záhradkárov a dopestovať si bohatú úrodu zemiakov? Skúste to pomocou hnojiva na zemiaky s výťažkami z morských rias.
Úspechom každého záhradkára je určite čo najväčšia úroda. Zemiaky sú po zime najrozšírenejším a pritom najlacnejším zdrojom vitamínu C. BIO zemiaky majú vysokú nutričnú hodnotu, sú chutnejšie, dlhšie vydržia a obsahujú viacej vitamínov. Ak chceme pestovať BIO zemiaky, v prvom rade potrebujeme pôdu, ktorá je po analýze cudzorodých látok odsúhlasená kontrolným ústavom. Hnojiť sa môže len pomocou organických hnojív a na ochranu sa smú používať len biologické prípravky, regulujúce množstvo burín, škodlivé činitele a organizmy.
Zemiaky sú veľmi produkčnou rastlinou vtedy, keď im zadovážime dostatočné množstvo vlahy a potrebnú výživu. Už veľmi dávno, sa ľudia žijúci v blízkosti mora naučili, že morské riasy sú dobré pre ich rastliny. Vedci zistili, že morské riasy sú zdrojom 58 stopových prvkov, rastových hormónov, živín, enzýmov, aminokyselín a obsahujú ochranné prvky voči chorobám. Výhodou morských rias je, že sú vyváženým zdrojom širokej škály rôznych prvkov, ktoré sa uvoľňujú postupne a preto nepresycujú pôdu. Stimulujú dobré baktérie v pôde, ktoré spracúvajú dusík a privádzajú ho k rastlinám. Posilňujú imunitný systém rastlín, čiže sú odolnejšie voči rôznym chorobám a škodcom.
Základom pre dobré pestovanie je aj príprava pôdy. S tou začíname už na jeseň, kedy je dôležité aby pôda bola zoraná alebo zrýľovaná. Do pôdy zapravíme organické, fosforečné a draselné hnojivo na zemiaky. Neskôr na jeseň robíme druhé oranie alebo rýľovanie, no tento krát pôdu necháme v hrubých brázdach až do jari. Na jar pôdu urovnáme a prekypríme. Pre dobrú úrodu a skoré zakladanie hľúz je dôležité predklíčovanie a dostatočné preteplenie sadiva. Predklíčujeme iba zdravé zemiaky. Sadíme ich výhonkami hore do sponu napr. 600 mm x 300 mm. K hľuze prisypeme hnojivo na zemiaky. Potom ich prekryjeme asi 100mm vrstvou zeme a necháme rásť. Zemiaky prihŕňame až keď vzídu, čím zabezpečíme aj bezburinnosť. Záverečné nahrnutie zeme k rastlinám robíme, keď vňať dosahuje výšku okolo 200 mm. Dostatočne zavlažujeme najmä v čase tvorby a narastania hľúz. Takže aby sme dopestovali zdravé a kvalitné zemiaky, nemôžeme zabudnúť na bohatú výživu, dostatočné množstvo vlahy, kvalitné sadiaky a kyprú pôdu.