Tí z vás, ktorí dávajú prednosť zelenine a ovociu vypestovanému doma na záhrade, určite už aspoň premýšľali nad tým, že by si doma dopestovali aj vlastnú papriku. Nie len že je to u nás jeden z najznámejších druhov zeleniny, ktorý je vhodný na prípravu množstva jedál, ale je prospešný aj pre naše zdravie, najmä vďaka obsahu vitamínov C a A. Pestovanie papriky však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad a to hlavne pokiaľ ide o hnojenie. Aké hnojivo na papriky by sa pri ich pestovaní malo používať, o tom si môžete prečítať v našom článku.
Okrem toho, že papriky sú náročné na teplo (preto by sa mali pestovať skôr v teplejších oblastiach alebo vo fóliovníkoch), ich nároky sú vysoké aj pokiaľ ide o živiny, ktoré by mali byť obsiahnuté v pôde pre ich pestovanie. Pôda častokrát nie je tak bohatá na živiny, ako by pri paprikách mala byť a preto sa našim pomocníkom stáva hnojivo na papriky. Avšak, keďže na trhu je ponuka takýchto hnojív naozaj rozsiahla, je dobré mať o jednotlivých druhoch aspoň základné informácie.
Prvou možnosťou, čím hnojiť papriky je organické (alebo tiež prírodné) hnojivo na papriky. Tým môže byť buď kravský hnoj, mletá rohovina alebo najnovšie používané hnojivo z morských rias.. Kravský hnoj je klasické a bežne používané hnojivo. Do pôdy sa zapracováva ešte pred sadením paprík. Mletá rohovina sa dnes kupuje skôr ako súčasť iných komerčných hnojív, čo je však chyba. Oveľa lacnejšie vás vyjde, ak ju kúpite samostatne. Kvôli vysokému obsahu dusíka je však dobré doplniť potom pôdu aj o draslík a fosfor. Granulovaným hnojivom z morských rias zasa navýšite živiny v rastlinke prírodnou cestou, bez umelo dodávaných látok. Nesmiernou výhodou tohto granulátu je jeho využitie v ekologickom poľnohospodárstve a záhradníctve.
Minerálne hnojivo na papriky je prakticky už takmer každé hnojivo, ktoré nájdeme na pultoch obchodov. Hoci výber je naozaj široký, stačí sa riadiť jednoduchým pravidlom a tým je, aby v ňom boli obsiahnuté látky NPK (N – dusík, P – fosfor, K – draslík) v pomere 4:2:8. Najlepšou alternatívou bude, ak si kúpite špeciálne hnojivo na papriky a potom už treba dávať pozor iba na správne dávkovanie.