Je všeobecne známe, že po druhej svetovej vojne sa hlavne v európskych krajinách začal postupne presadzovať ekonomický model tzv. sociálne solidárneho štátu, pre ktorý bolo a je charakteristické stále progresívnejšie zdanenie podnikateľských subjektov. Povojnová ekonomika naberala na obrátkach, nové firmy vznikali ako na bežiacom páse, podnikatelia v rôznych sférach zvyšovali svoje obraty aj hrubé zisky. Ich vysokým zdanením ich však štát pripravoval aj o značné finančné prostriedky. A je len prirodzené, že hľadali spôsoby ako sa tomu legálne vyhnúť. Postupne vznikal mimo nášho kontinetu v tzv. offshore krajinách početný daňový raj.
Mnohé menšie krajiny sa začali správať podnikateľsky vidiac túto situáciu v oblasti expandujúcej podnikateľskej aktivity a atmosféry. Niektoré krajiny flexibilne využili dopyt mnohých firiem po liberálnejšom prostredí. Prispôsobili si svoje legislatívne prostredie takým spôsobom, aby bolo maximálne ústretové voči zahraničným spoločnostiam. Offshore legislatíva má svoje špecifiká s kladením dôrazu hlavne na ochranu aktív offshore spoločnosti a jednotlivca, maximálnu diskrétnosť a anonymitu a minimálne zásahy do offshore podnikania zo strany miestnych úradov. Daňové raje sa dnes tiež nazývajú „offshore finančné centrá“. Tento zaužívaný termín označuje akúkoľvek offshore alebo aj onshore krajinu, ktorá okrem daňových úľav ponúka aj ďalšie výhodné podmienky pre podnikateľov. Patrí k nim nielen vyspelá infraštruktúra, legislatíva, vymáhateľnosť práva ale aj rozvinutý offshore bankový systém.
Mnohým krajinám sa im táto filozófia s daňovým rajom vyplatila a začali prosperovať. Offshore finančné centrá predstavujú väčšinou krajiny s malou rozlohou a nízkym počtom obyvateľov. Krajiny ako Bermudy, Bahamy a Cyprus však uvádzajú vysoké ekonomické výkony. Offshore krajiny ako Libéria, Panama aj Cyprus, zastávajú popredné miesta v rebríčku krajín s najrozsiahlejším lodným registrom. Podľa nazhromaždeného majetku patria offshore centrá Hongkong a Kajmanské ostrovy medzi päť najväčších finančných centier sveta. Počet založených offshore spoločností v takých daňových rajoch ako sú Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy alebo Lichtenštajnsko, dokonca prevyšuje počet miestnych obyvateľov.