Podľa čoho a podľa akých parametrov si vybrať vhodnú dvojkotúčovou brúsku? Každá by mala mať ergonomický tvar pre pohodlnejší a lepší prístup k materiálu. Nutnosťou každej dvojkotúčovej brúsky sú ochranné časti brániace úrazu pri vykonávaní činnosti s týmto elektrickým náradím. Najdôležitejším faktorom pri výbere brúsky je jej výkon. Dvojkotúčové brúsky vynikajú vysokou odolnosťou a hlavne tichým chodom. Sú dobrým pomocníkom profesionálov ale aj domácich majstrov. Tieto brúsky sa dajú namontovať na pracovný stôl, špeciálny stojan alebo tiež na stenu.
Excentrická brúska je vhodná pre brúsenie zaoblených plechových povrchov. Vysoká brúsna účinnosť je docielená zároveň otáčavým a kmitavým pohybom brúsneho kotúča. Príkladom pre využitie excentrickej brúsky sú autoklampiarske práce. Najskôr sa obrúsi kotúčom starý lak a potom sa zamení brúsny kotúč za rotačnú kefu, ktorou sa odstráni hrdza. Excentrické brúsky sú dvakrát rýchlejšie ako ostatné modely brúsok. Slabinou je len brúsenie v rohoch.
Pokiaľ máte radi prácu s drevom a vyrábate si občas nejaký kus nábytku, potom pásová brúska by mala byť súčasťou vašej dielne. Tento typ brúsky je využívaný na brúsenie rôznych materiálov z dreva, plastov a kovov. K brúsenie využívajú brúsne pásy rôznych veľkostí a zrnitostí. Využíva sa hlavne pre brúsenie veľkých a rovných plôch. Najčastejšie uplatnenie má v stolárskej výrobe. Pri brúsení dreva sa má brúsiť po smere rokov, brúsenie naprieč rokov zapríčiňuje vytrhávanie vlákien dreva.
Viacúčelová brúska vrátane sady nástrojov osloví a uspokojí každého remeselníka. Multibrúska je vhodná pre drobné brusné práce, je možné ich väčšinou použiť aj ako leštičku na podlahy, nábytok alebo na auto. Je to všestranný pomocník, ktorý si poradí aj na zle dostupných miestach. Ideálnym pomocník pre brúsenie stierok, omietok, sadrokartónových dosiek v ťažko dostupných miestach je brúska na stenu.