Drevo je prírodný stavebný materiál predovšetkým pre drevostavby. Drevo je neoddeliteľnou súčasťou kolobehu a preto tiež časom podlieha hnitiu. Na drevo tiež vplývajú rôzni škodcovia, ktorý zapríčiňujú rozklad drevenej hmoty.
Medzi škodcov a ničiteľov dreva patria drevokazné huby, drevo sfarbujúce huby a plesne či drevokazný hmyz.
Drevokazný hmyz napáda drevo vo všetkých štádiách jeho prirodzenej existencie a do drevostavby (vášho domova) sa môže dostať a preniesť v infikovanom stavebnom materiáli. V našej klimatickej oblasti sú najčastejším škodcami dreva a drevostavby chrobáky. Predovšetkým ich larvy, ktoré si v dreve vytvárajú siete chodbičiek na požieranie drevenej hmoty. Po zakuklení lariev a následnom výlete chrobákov, sú ich výletové otvory viditeľným dôkazom aktívneho napadnutia dreva.
Pre svoj vývoj potrebuje drevokazný hmyz drevo o vlhkosti aspoň 10%. Vývoj lariev je závislý na okolitej teplote. Optimálna hodnota pre vývoj lariev sa u jednotlivých druhov chrobákov rôzni v rozmedzí od 18-30 °C. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce druhy drevokazného hmyzu patrí fúzač krovový, červotoč, hrbohlav, pilorítka a mravce.
Drevo je možné vhodnými impregnáciami a nátermi účinne chrániť. Všeobecne je možné povedať, že drevo s vlhkosťou nad 10% objemovej hmotnosti ohrozuje drevokazný hmyz a drevo s vlhkosťou nad 20% je už náchylné podliehať aj iným drevokazným organizmom – najmä hubám a plesniam.
Pri prechodne zvýšenej vlhkosti vzduchu v drevostavbách nad 80% môže dochádzať k napadnutiu hubami a plesňami aj pri relatívne nižšej vlhkosti dreva. Drevené konštrukcie drevostavby, nachádzajúce sa v exteriéri, umiestnené v zemi alebo v prechodnej zóne zem-voda či zem-vzduch, sú riziku poškodenia drevokaznými mikroorganizmami vystavené najviac.
Pri pravidelnej priebežnej kontrole a údržbe ddrevostavby rôzneho charakteru a účelu je preto potrebné dodržiavať aj nasledujúce preventívne opatrenia: