Zvláštnou a známou miestnou dominantou v blízkosti Bratislavy je Devínsky hrad, ktorý stojí na mohutnom skalnom brale v povodí riek Dunaj a Morava. Na sútoku týchto dvoch riečnych tokov sa formovali a vznikali najstaršie dejiny Slovákov a dnešného Slovenska. Hrad má nepravidelný horizontálny výbežok, prispôsobený tvaru hradnej skaly. Do areálu Devínskeho hradu sa vstupuje cez západnú Moravskú bránu. Kamenná brána, chránená dvoma vežami, bola postavená v 15. storočí na staršom veľkomoravskom vale.
Pár metrov za bránou sa na pravej strane cesty nachádza cenná archeologická pamiatka z rímskej doby. Pozostatky mohutnej stavby zo 4. storočia pripomínajú starovekú hrobku. Chodník sa rozdvojuje na hrebeni hradného kopca. Ľavá vetva vedie k miestu, kde v 9. storočí stál veľkomoravský kostol. Pravým chodníkom sa dá dostať k zachovaným ruinám strednej a hornej časti stredovekého hradu. V prvej polovici 15. storočia bol postavený dvojposchodový gotický palác. O niečo neskôr k nemu pribudol renesančný zámok a nové opevnenie Devínskeho hradu.
Niektoré z palácových klenieb sú dnes využívané ako muzeálne expozície Múzea mesta Bratislavy. V čase, keď hrad patril rodu Garayovcov, tu bola vyhĺbená hlboká hradná studňa, ktorá sa nachádza na nádvorí centrálneho hradu. Vedľa studne sa týči vyhliadková plošina s výhľadom na Dunaj a rakúsky vrch Braunsberg.
Študenti bratislavského lýcea pod vedením Ľudovíta Štúra podnikli tajne na jar v roku 1836 pamätnú vychádzku na Devín. Verejne sa vyslovili za sebaurčovacie právo pre slovenský národ a po prvýkrát použili názov Bratislava namiesto dovtedy zaužívaného Prešporok.
Prvý raz tu vtedy bratislavská mládež spievala hymnickú pieseň Hej, Slováci, ktorá sa neskôr stala hymnou štúrovského hnutia revolučných rokov 1848 – 1849. Ako aj všeobecnejšie vyjadrenie zápasu Slovákov za národnú a štátnu slobodu. Účastníci pamätnej vychádzky na Devínsky hrad si zvolili aj slovanské krstné mená. Návštevu Štúrovej družiny a s ňou spojené udalosti pripomína pamätná tabuľa umiestnená na severnej stene brala pod Devínskym hradom s portrétom Ľudovíta Štúra.