Ako by ste definovali imunitu? Alebo imunitný systém? Kde sa vlastne nachádza? Prečo ju niekto má silnejšiu a iný oslabenú?
Imunita je komplex mechanizmov, ktoré majú obrannú funkciu – chránia organizmus pred vnútornými či vonkajšími škodlivými vplyvmi. Je tak dokonalá či prefíkaná, že si dokáže zapamätať svoje vlastné bunky, ktoré sú zdravé. Proti takým nebojuje.
Sú dva druhy imunity – časť imunity máme vrodenú – prirodzená alebo vrodená imunita, časť získame počas života – získaná imunita.
Nachádza sa v podstate v celom tele, nie je viazaná k určitému miestu. Jej bunky sa nachádzajú v krvi, miazge, tkanivách či orgánoch a tak majú dosah na každý vnútorný orgán a môžu zabezpečovať ich ochranu.
Imunita alebo imunitný systém je úzko prepojený s nervovým systémom a našou psychikou. Jej systém fungovania je dôkladne prepracovaný a imunitný systém pracuje takto: ak zaregistruje cudziu látku, jeho imunitné bunky začnú vytvárať chemické látky. Tie imunitným bunkám umožňujú zväčšovať sa a konať na základe „vlastného uváženia“ – na základe toho, ako vyhodnotia nepriateľa.
Imunitný systém funguje ako kolobeh, kruh – jeho sila je podmienená určitými faktormi a on zároveň podmieňuje vznik ochorení. Vo veľkej miere na neho vplýva psychika a vonkajšie faktory, ako sú najmä stresové situácie. Ak stres vplýva a ovplyvňuje imunitu, jav sa nazýva stresová imunosupresia. Psychická záťaž totiž na imunitu pôsobí rovnako negatívne ako fyzické faktory. Najnebezpečnejší je chronický stres, ktorý môže narušiť tvorbu cytokínov, čo sú produkty imunitného systému. Medzi psychické spúšťače oslabenia imunity sa zaraďuje i nedostatok spánku, psychické napätie. Z fyzických podnetov sú to najmä nevhodné stravovanie, nárazová fyzická záťaž a nadmerné športové výkony.
Na to, aby náš imunitný systém fungoval tak, ako má, mali by sme sa oň pravidelne starať. Medzi základné faktory podporujúce jeho správne fungovanie patrí dostatok pohybu. Pohyb na čerstvom vzduchu je kľúčový. Mali by sme oprášiť bicykle, korčule, alebo do denných aktivít zaradiť prechádzky. Dostatok spánku má tiež svoju obrovskú váhu a ak sa už nedokážeme vyhnúť stresovým situáciám, naučme sa aspoň relaxovať a doprajme si dostatok odpočinku. Veľmi dôležité je i správne stravovanie s dostatkom všetkých vitamínov a minerálov, kyselín a enzýmov. Nezabúdajme na antioxidanty, ktoré do veľkej miery pomáhajú našej imunite. Nachádzajú sa najmä v zelenine a ovocí, veľa ich obsahujú aj orechy.
Zistíme to možno až po určitom čase, pretože neexistujú špecifické príznaky porúch imunity. Každý organizmus je individuálny a rovnaké sú i prejavy narušenej imunity. Niekomu sa objaví na perách opar, alebo vo vnútri úst aft, iný trpí opakovanými infekčnými ochoreniami. Signálom je i chronická únava či kožné ochorenia, ako sú mykózy či bradavice.
A vedzte, že dobrá nálada a úsmev majú tiež svoj nezanedbateľný vplyv na psychiku a následne i imunitu. S úsmevom predsa ide všetko ľahšie.