Konečne ste si kúpili svoj vlastný byt, avšak, má to jeden háčik – byt nie je byt, ale skôr len taký malý bytík. Možno vyprázdnený a bez nábytku, keď ste ho kupovali, sa vám zdal byť celkom priestranný, ale čím viac vecí do neho sťahujete, tým máte väčší pocit stiesnenosti. Je nutné ihneď oľutovať svoju kúpu a začať sa obzerať po niečom väčšom? Ani náhodou! Aj v malom byte sa dajú robiť veľké zázraky! Ako na to, to sa dočítate v našom dnešnom článku, ktorý je zameraný na tému interiérový dizajn v malých priestoroch.
Prvou a azda najdôležitejšou vecou, ktorú aby ste mali mať na pamäti je, že interiérový dizajn v malých bytoch by sa mal niesť v duchu minimalizmu – tak, ako napovedá už aj samotný nadpis nášho článku. Začneme teda od farieb – tie by mali byť zladené čo najjednoduchšie, neodporúča sa kombinácia rôznych farebných stien a pod.
Najlepšie urobíte, ak bude základ vášho bytu biela farba – na stenách a na hlavných kusoch nábytku – a ostatné doplnky zladíte do jednej, max. dvoch iných farieb. Vhodné kombinácie pre takýto interiérový dizajn sú napr. biela-červená, biela-čierna, biela-sivá-tyrkysová alebo biela-oranžová. To už však záleží hlavne od vášho vkusu.
Vstavané skrine – to je priam nevyhnutnosť pre interiérový dizajn malých bytov. Vďaka nim môžete získať naozaj funkčné využitie priestoru. Najideálnejšie je umiestniť aspoň jednu do predsiene / chodby. Ušetríte tak veľa miesta, ktorý by ste inak museli zapratať viacerými skriňami, skrinkami, regálmi a komodami. Takto získate jeden pekný celok, za ktorý skryjete všetko, čo by mohlo kaziť celkový dojem z vášho bytu a navodzovať v ňom pocit stiesnenosti.
Takisto vám môžu pomôcť posuvné dvere, ktorými viete predeliť váš byt na viacero častí a získať tak provizórne samostatné izby.
Pokiaľ ide o interiérový dizajn v duchu minimalizmu, nepodceňujte ani rozkladací nábytok. Do úvahy pripadajú rozkladacie sedačky či jedálenské stoly. To všetko vám veľmi efektívne pomôže využiť priestor, ktorý máte v byte k dispozícii.