Červené, voňavé a sladké. Viete o čom je reč? Jahody. Tá najlepšia letná pochúťka, obzvlášť, ak sú vypestované doma – na záhrade či balkóne. To, aby sme si ich však sami vypestovali, si vyžaduje náš čas aj trpezlivosť. A ak už im obe tieto veci venujeme, očakávame aj odmenu v podobe sladkých plodov. Ako teda docieliť, aby bola naša úroda čo najlepšia a najväčšia?
Základom sú informácie, čo najviac informácií z rôznych zdrojov, aby ste sa mali pri pestovaní od čoho odraziť. Práve preto sme sa aj my rozhodli venovať vám tento článok, ktorý je zameraný hlavne na jednu časť starostlivosti o jahody a tým je hnojivo na jahody. Kedy, ako, ako často a čím hnojiť – to sú otázky, na ktoré tu nájdete odpoveď.
Na to, že budete potrebovať hnojivo na jahody, je potrebné myslieť ešte pred tým, než začnete so samotnou výsadbou. Tá sa odporúča buď skoro na jar alebo neskoro v lete (august / september), takže už niekoľko dní predtým si treba pripraviť pôdu na sadenie. Najprv vytrháme burinu, potom pôdu pohnojíme, zrýľujeme a zalejeme vodou. Ďalšie hnojenie prichádza asi 3 týždne po výsadbe a následne hnojíme každý rok vždy v predjarnom období (marec / apríl) a po v období po zbere plodov.
Keďže na trhu je obrovský výber rôznych hnojív, je potrebné vedieť aj to, aké hnojivá sú určené pre pestovanie jahôd a tiež ktoré z nich použiť v danom období. Spomínané 3 týždne po výsadbe je vhodné použiť dusíkaté hnojivo na jahody, keďže dusík je najdôležitejšou zložkou pre správnu výživu rastlín. V predjarnom období odporúčame použiť trojzložkové NPK hnojivo na jahody (N-dusík, P-fosfor, K-draslík), aby mali jahody optimálne množstvo každej z týchto zložiek a po zbere opäť používame minerálne dusíkaté hnojivo.
Do pozornosti vám dávam aj to, AKO správne hnojiť jahody. Hnojivo na jahody používame maximálne opatrne, vždy tak, aby bolo pohnojené iba okolie rastlín, nikdy nie listy či srdiečka!