Ľan siaty patrí medzi veľmi staré kultúrne rastliny. Vo voľnej prírode síce už nerastie, no pestuje sa v mnohých krajinách sveta ako dôležitá liečivá, priemyselná a technická rastlina. Zaujímavosťou je, že ako najstaršia textilná surovina sa pestoval na Strednom východe už začiatkom mladšej doby kamennej. V najstarších dobách slúžil nielen na výrobu plátna, ale aj ako potrava. Ľanový olej má široké technické uplatnenie a ľanové semienko je výborným liekom. I preto slávny botanik Linné, jeho význam zdôraznil aj v jeho latinskom názve usitatissimum – najužitočnejší.
Dnes už takmer každý vie, že potraviny obsahujúce nenasýtené mastné kyseliny sú prospešné pre náš organizmus. Človek potrebuje pre svoje zdravie vyvážený prísun omega – 3 a omega – 6 mastných kyselín. Ich rovnováha je dôležitá pre homeostázu a normálny zdravý vývoj. Keďže si ich organizmus nedokáže vyrobiť sám, je závislý od ich príjmu v potrave. Najlepším zdrojom nenasýtených mastných kyselín sú morské ryby (losos, makrela, tuniak), ale aj ľanové semienka, repkový a sójový olej, listová zeleň, tekvicové semená, vlašské orechy.
Okrem omega 3 – mastných kyselín je ľanové semienko zdrojom kyseliny alfa-linolénovej, ktorá prispieva k správnemu vývoju mozgu u detí a má protizápalové účinky, fytoestrogénov, známych ako lignany, ktoré majú vplyv na metabolizmus estrogénu (podieľa sa na zmierňovaní nepríjemných príznakov menopauzy). Významnou zložkou ľanového semienka je tiež vláknina, ktorá podporuje peristaltiku čriev. Ľanové semienko znižuje glykemický index potravín, čím vlastne tlmí hlad.
Už denná dávka 2 – 4 čajové lyžičky mletého semena má celý rad pozitívnych účinkov na naše zdravie. Pomáha pri liečbe a prevencii aterosklerózy a ischemickej choroby srdca, pri prevencii a liečbe rakoviny, zvýšeného krvného tlaku, cukrovky II. typu, je dôležité pri liečbe autoimúnnych ochorení ako psoriáza, astma, reumatoidná artritída, pri podpore imunity, má priaznivý vplyv na metabolizmus žlčových kyselín a na zdravie a hygienu hrubého čreva a udržanie probiotickej mikroflóry.
Pre cenné vlastnosti slizu ľanové semienko blahodárne pôsobí na podráždenú sliznicu žalúdka a čriev, ale aj na močové a dýchacie cesty. Olej sa využíva v dermatológií ako súčasť regeneračných prípravkov.