Aby bol projekt rodinného domu v krajine vypracovaný zodpovedne, je potrebné prihliadať na klimatické podmienky miesta, geografickú polohu a topografickú situáciu. Všetky tri prístupy sú rovnako dôležité, topografia je rovnako dôležitá ako geografická poloha. Cieľom takéhoto projektu je čo najviac využiť energiu slnečného žiarenia, z čoho vyplýva nutnosť vhodného umiestnenia rodinného domu v krajine – otvorený výhľad na juh, nezatienený stromami alebo okolitými domami. Šetrenie energiou sa dosahuje nielen vďaka novo vyvíjaným stavebným materiálom s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ale aj prezieravým projektovaním rodinných domov.
Projekt rodinného domu by mal byť navrhnutý tak, aby dom odolával predpokladaným klimatickým vplyvom pôsobiacim v mieste vybudovania domu. Každé miesto má svoje špecifiká a každá stavebná lokalita je jedinečná a jej vlastnosti musia byť preskúmané a zohľadnené pri príprave projektovej dokumentácie. Prostredie obklopujúce nadzemnú časť rodinného, taktiež nazývané vonkajšie tepelné prostredie, je charakterizované nasledujúcimi základnými parametrami:
Umiestnenie rodinného domu v krajine musí viesť k minimalizácii tepelných strát budovy. Dom je z toho dôvodu nutné postaviť v mieste závetria v polohe chránenej pred prevládajúcimi vetrami. Ochranu môže zabezpečovať svah prípadne porast zo vždy zelených stromov. Výsledkom vhodného umiestnenia a orientácie rodinného domu, ktorého zárukou je aj kvalitne vyhotovený projekt rodinného domu, je maximalizácia využitia slnečnej energie a minimalizácia vplyvu vetrov a vytvorenie tak priaznivých teplotných podmienok v miestnostiach budovy.