Na servírovanie jedla sa bežne používa plytký tanier. Môže byť v rôznych veľkostiach podľa toho, či sa na ňom servíruje predjedlo, hlavné jedlo alebo dezert. Plytký tanier alebo tanierik je tiež súčasťou kávových alebo čajových setov a slúži ako podšálka. Okrem týchto bežných účelov môže byť plytký tanier aj ako dekoračný predmet. Najčastejšie je kruhového tvaru, ale vyrába sa aj v iných formách.
Na servírovanie suchej stravy, ako napríklad obložených chlebíčkov či iného pečiva, prípadne koláčov, je vhodné použiť úplne plochý tanier. Plytké taniere sú poväčšine vyrábané s mierne vyvýšeným okrajom. Je to kvôli praktickosti, aby šťavy z jedla nevytekali z taniera na stôl. To platí aj pri rôznych dezertoch. Niektorý plytký tanier môže mať aj úzku obrubu, na rozdiel od širokej obruby hlbokých tanierov. Je buď mierne šikmá alebo rovnobežná s bázou taniera.
Všeobecne sú taniere vyrábané najčastejšie z keramických materiálov ako porcelánu, glazúrovanej hliny, kameniny, prípadne zo skla, kovu či dreva. Používa sa aj plast, ale to skôr na špecifické využitie, napríklad pre deti kvôli bezpečnosti. V roku 1904 boli vynájdené taniere na jednorazové použitie, ktoré sa vyrábajú z papiera, plastu alebo kombinácie oboch materiálov. Rovnako tak, ako aj všetky typy tanierov vo všeobecnosti, aj plytký tanier sa dá zohnať vo všetkých spomenutých materiáloch.
Plytký tanier na podávanie jedla sa dá podľa veľkosti a účelu použitia zhrnúť do nasledovných typov: