Pred niekoľkými rokmi stavebníci pri výbere vykurovania nemali veľmi na výber. V súčasnosti sa to však už zmenilo a možnosti vykurovania v domoch a bytoch sa značne rozšírili, okrem klasických radiátorov sa využívajú aj novšie trendy. Z moderných trendov sa najčastejšie využíva práve podlahové vykurovanie.
Tento nízko teplotný systém vykurovania sa medzi stavebníkmi teší čoraz väčšej obľube. Hoci náklady na jeho zriadenie sú trochu vyššie ako pri klasických radiátoroch, v úspore pri kúrení sa tento rozdiel veľmi rýchlo vráti.
Úspory vznikajú z dvoch dôvodov. Prvým je nižšia teplota vykurovacieho média. Hoci stále je médiom na prenos tepla voda, pri podlahovom kúrení je veľkou výhodou nižšia teplota. Pri klasických radiátoroch sa voda zohrieva na 70 – 80 stupňov, pri podlahovom vykurovaní je to cca 35 – 45 stupňov.
Druhým miestom úspor je možné zníženie teploty v miestnostiach bez straty tepelnej pohody. Keďže zima ide často od nôh a podlaha ako sálavý zdroj tepla toto obmedzuje, je možne zníženie teploty. Tieto dva faktory umožňujú celkové zníženie nákladov na vykurovanie až o 20%. Jedným z dôležitých faktorov pri šetrení energií a udržania tepla v miestnosti je však aj ideálna izolácia stien, cez ktoré neuniká teplo. Pre takéto riešenie sú vhodné moderné vnútorné termo omietky, vďaka ktorým sa nie len udrží optimálna teplota v interiéri, steny sú tiež chránené pred vlhkosťou a následnými škodami, ktoré spôsobujú rôzne plesne a baktérie.
Častým predsudkom proti podlahovému vykurovaniu je, že podlahovka víri prach v miestnostiach a takto zvyšuje možnosť vzniku astmy a iných alergií. Toto nie je pravda, podlahové kúrenie funguje na princípe sálavého tepla. Toto zabraňuje víreniu vzduchu v miestnosti a teda aj prachu.
Ďalšou nespornou výhodou je obmedzenie možnosti vzniku plesní a rozširovanie mikróbov v miestnostiach. Toto je zapríčinené vďaka zahrievaniu stien od podlahového vykurovania a teda mikroorganizmy majú výrazne obmedzenú možnosť rozširovania sa v miestnosti.
Pri inštalácii kúrenia treba dbať na to, že systém musí dokonale spolupracovať. Najvhodnejší je kondenzačný kotol, ktorý využíva aj teplo v spalinách. Kotol musí byť vybraný a nastavený podľa typu podlahového kúrenia. Správny prietok vody a nastavenie okruhov sa rieši v projekte kúrenia. Preto je vhodné spoľahnúť sa na prácu odborníkov a nerobiť všetko na vlastnú päsť. Často krát je zaplatenie odborníka v celkovom súčte lacnejšie ako svojpomocná práca.