Nebolo by to vôbec niečo výnimočné, že aj keď máte zabudovaný nejaký ventilačný systém vo vašej kúpeľni, nie ste s ním spokojný. Uvažujete a jeho výmene za výkonnejší a spoľahlivejší. Konkrétny výber kúpeľňového ventilátora je možné zrealizovať na základe rôznych prístupov. Niekoho zaujíma hlavne cena, iného zasa všeobecný vzhľad a súlad s interiérom kúpeľne.
Sú však určité základné vlastnosti, ktoré by kúpeľňový ventilátor mal spĺňať. Medzi tie primárne parametre, na ktoré by sme pri kúpe nového ventilátoru nemali určite zabudnúť, napríklad patrí: aké sú hodnoty vzduchového výkonu, množstvo elektrickej energie potrebnej k jeho dobrému chodu, celková bezpečnosť prevádzky, spôsob jeho ovládania, hlučnosť, celková kvalita prevedenia a spôsob údržby a nakoniec aj aký bude mať kúpeľňový ventilátor prínos do celkovej dispozície kúpeľne a jej jednotlivých interiérových prvkov.
Výkonný kúpeľňový ventilátor účinne napomáha znižovaniu výskytov plesní. Ich nebezpečnosť tkvie najmä v „neviditeľnosti“, s ktorou útočia na náš organizmus. Už aj malý povlak kolónie plesní pod stropom kúpeľne dokáže produkovať množstvo škodlivých látok uvoľňovaných do ovzdušia. Kúpeľňový ventilátor je schopný znižovať pre plesne priaznivé prostredie tým, že odvádza vlhký a vydýchaný vzduch. Vždy však pamätajte na svoju bezpečnosť, ktorá priamo súvisí s umiestnením ventilátora. Dôležité je pred kúpu a inštaláciou mať informácie od výrobcu. Sú súčasťou návodu na použitie a jasne udávajú, do ktorej zóny môže byť kúpeľňový ventilátor nainštalovaný.
Zrazená para na kúpeľňovom zrkadle je zanedbateľným javom len zdanlivo. V skutočnosti môže naznačovať, že sa niekde vo vašom obydlí dobre darí nebezpečným mikroorganizmom. To je jeden z podstatných dôvodov, prečo sa vetranie v kúpeľni nevypláca podceňovať. Kúpeľne bez okien s nie celkom dostatočnými kúpeľňovým ventilátorom sú typické predovšetkým pre panelovú výstavbu. Kvalitné a efektívne odvetrávanie však často chýba aj v novších bytoch, alebo dokonca aj v luxusnejších rodinných domoch. Nedostatočné vetranie v miestnosti s vysokou každodennou vzdušnou vlhkosťou môže mať na následok celý rad negatívnych alebo dokonca nebezpečných javov. Okrem už zmienených plesní a iných mikroorganizmov, je to nepozorovateľné prenikanie vlhkosti do ostatných častí bytu, poškodzovanie vnútorných omietok a korózia kovových bytových zariadení. Vlhkosť je skutočne nebezpečný skrytý nepriateľ.