Odpoveď na túto otázku sa dočítate práve tu. Jeden z najznámejších dôvodov je odlíšenie sa od bežných ľudí v nemocnici či v iných medicínskych priestoroch. Predstavte si situáciu, čakáte v nemocnici na vyšetrenie a z vyšetrovne vyjdú dve mladé očarujúce slečny a vy by ste okrem strateného dychu nevedeli koho osloviť skôr. Toto je jeden z dôvodov, prečo sa potrebujú odlíšiť nemocničný personál a bežní ľudia. Ďalší z dôvodov je hygiena a sterilita prostredia, kvalitné zdravotnícke šaty by mali mať čo najjednoduchší dizajn s málo záhybmi, aby sa ľahko udržiavali a hlavne musia byť s kvalitných materiálov, aby sa predišlo roznášaniu infekčných ochorení, či už na pacienta alebo na personál.
Prvé zmienky o zdravotníckych uniformách sa datujú do 19 storočia. Kedy si chirurgovia začínajú plne uvedomovať dôležitosť sterilného oblečenia ako aj prostredia. Prvé zdravotnícke šaty či rovnošaty boli z čisto bielej farby. Pre túto farbu boli dva hlavné dôvody. Prvý je, že na bielej farby je ľahko viditeľné nečistoty ako aj krv či iné telesné tekutiny, ktoré sa počas kontaktu s pacientmi môžu ocitnúť na rovnošate. Druhý dôvod bolo spomínané odlíšenie sa a to hlavne počas 2 svetových vojen. Kedy neozbrojení zdravotníci chodili ošetrovať zranených na bojovom poli.
Za zmenou farieb oblečenia stoja hlavne chirurgovia. Títo doktori si všimli, že počas dlhých a náročných operácií, ich oči veľmi unavuje biela farba. Lebo okrem bieleho oblečenia, ktorý majú oblečené sestričky, či asistenti operatéra, je aj pacient v bielom a často ešte aj operačná miestnosť je vymaľovaná po väčšine sterilnou bielou farbou. Tak postupným vývojom sa začala využívať svetla modrá či zelená farba. Na takomto oblečení je tiež možno ľahko identifikovať nečistoty a zároveň nie sú tieto farby až tak unavujúce pre oči.