Hnojivá sú ľuďmi vyrobené prírodné produkty aplikované do pôdy k zvýšeniu a udržaniu poľnohospodárskej produkcie. Prax s používaním prírodných hnojív je pravdepodobne rovnako stará ako poľnohospodárstvo samé, a vyvíjalo sa počas obdobia, kedy si prehistorickí ľudia všimli, že kde nechali pozostatky ich lovu, rastliny nielenže rastú, ale v tejto oblasti sa začalo vytvárať viac vegetácie a väčšia hojnosť plodov a semien.
Medzi prírodné hnojivá patrí hnoj od zvierat, pozberové zvyšky plodín, „zelené hnojivo“ z okolitých polí a lesov, kompostové zvyšky rastlín a živočíchov, a ľudské exkrementy. Jednou z hlavných výhod používania týchto prírodných hnojív je, že sa často krát živiny a organické látky vrátia do rovnakých oblastí, z akých boli predtým pozbierané ako potraviny alebo krmivá. Ďalšou výhodou je previesť to, čo bolo škodlivé, do relatívne lacných poľnohospodárskych vstupov. Ekonomická návratnosť teda môže mať dvojaký význam, zníženie nákladov na nakladanie s odpadmi a zníženie nákladov na poľnohospodárske vstupy. Vo vidieckych oblastiach, kde nemajú ošetrené zneškodňovanie odpadov a zhodnocovanie odpadu ako hnojiva, je toto elegantným riešením oboch problémov.
Použitie ľudských odpadov ako hnojivo je stále veľmi rozšírený v Číne, kde ľudská „nočná pôda“ sa zhromažďuje a neskôr rozkladá na miestnych poliach spolu so živočíšnymi odpadmi. Využitie ľudských odpadov ako hnojivo má však značný potenciál pre prenášanie ľudských parazitov a rôznych chorôb. Preto, historické využitie ľudského odpadu ako hnojivo, sa výrazne podieľa na praxi v čínskej kuchyni, kde varia takmer všetku zeleninu.
Viac používaný zdroj prírodného hnojiva, je hnojivo od poľnohospodárskych zvierat, predovšetkým ide o hovädzí dobytok, ovce, kone a ďalšie zvieratá, ktoré sa živia trávou a obilím. Okrem hnojiva od poľnohospodárskych zvierat, sa na celom svete využíva „zelené hnojenie“, ktoré je odvodené od vegetácie zo stromov, drevín a ďalších rastlín z polí a lesov – agrolesníctvo. Zvyšky po zbere obilia sa tiež bežne orú späť do pôdy, a vracajú tak živiny a organickú hmotu pôde. Vo veľkom množstve sa používa na hnojenie aj potravinársky odpad, zložený z rastlinného a živočíšneho materiálu, prevedený na hnojivo kompostovaním. Takto vzniká prirodzený rozpad a spotreba mikroorganizmov a iných tvorov, ktoré sú potom bohaté na živiny.
Som začínajúci blogger a kedže som znamenie strelec tak ako pri všetkom v živote, aj pri bloggovani sa budem snažiť trafiť do čierneho.