Sedenie je najfrekventovanejšia poloha tela. Sedíme v práci, v škole, v aute, vo vlaku, doma pred televízorom, keď raňajkujem sediac pri stole, odpočívame a s najväčšou pravdepodobnosťou sedíte aj práve teraz pred obrazovkou počítača. K tomu nám pomáhajú sedačky, kuchynské alebo kancelárske stoličky, kreslá, a niekedy pohovky a postele.
Podopieraním častí tela sa prenáša jeho hmotnosť a tlmia sa nepriaznivé účinky gravitačnej sily. Sedačky by mali byť koncipované tak, aby umožňovali pohodlné sedenie pri dokonalom zachovaní fyziologických procesov v ľudskom tele. Ako dokazujú egyptské reliéfy, staré viac ako 5000 rokov, tvar ani konštrukcia kusov nábytku určených na sedenie a oddych sa počas historického vývoja zásadným spôsobom nezmenila. Až v minulom a tomto storočí nastala zmena výrobných nábytkárskych technológií a požívaných materiálov. To spôsobilo aj zmenu tvaru a konštrukcie sedačiek.
Sedačky sú určené pre krátkodobé používanie v priebehu dňa pre určitú činnosť, ktorá vyžaduje podporu tela a sú riešené na sedenie v rôznych výškach vo vodorovnej ploche. Hlavným účelom sedačiek je podoprieť telo v pohodlne prirodzenej polohe tak, aby si človek odpočinul a aby si aj uľahčil prácu, ktorú vykonáva posediačky.
Je všeobecne známe, že našu únavu výrazne odďaľuje možnosť zmeny polohy pri sedení. K týmto záverom dospel pred časom aj svetoznámy švédsky ortopéd B. Akerblom. Na podklade rozsiahlych vyšetrení určil zásady správneho sedenia, ktoré platia dodnes.
ľudské telo sa musí podopierať tak, aby na najmenšiu možnú mieru zmenšilo zaťaženie nervovo – svalového aparátu udržiavajúceho telo vo vhodnej polohe pre požadovanú činnosť, alebo pre čo najúčinnejší odpočinok,