Najčastejšou príčinou bolestí chrbta, ramien, paží a zápästia, vzniku očnej únavy a rôznych ďalších príznakov pri práci za počítačom je nevhodné usporiadaný PC stôl a pracovný priestor. Nie každý užívateľ počítača je poučený o tom, ako si PC stôl upraviť či nastaviť s ohľadom na vlastné telesné rozmery a typ vykonávanej činnosti. Uplatnenie ergonomických požiadaviek môže výrazne znížiť alebo odstrániť uvedené ťažkosti, zaistiť pracovný komfort a zlepšiť našu výkonnosť.
aby bolo zvolené také miesto, kde nevznikajú reflexy svetelných zdrojov (svietidlá, okná a iné svetlé plochy),
Pocity únavy pri dlhom sedení pri počítači pred PC stolom možno obmedziť, ak budete meniť polohu trupu. Striedať vzpriamené, mierne zaklonené a predklonené polohy. Uvoľní sa tak napätie svalstva, zlepší sa jeho prekrvenie a zníži tlak v medzistavcových platničkách. Pri dlhodobom používaní počítača zabránite únave zraku, telesným ťažkostiam a vzniku ďalších nepriaznivých dôsledkov tým, že prácu prerušíte, napr. prestávkami asi po 2 hodinách sústredenej práce pre PC stolom (pohyb na pracovisku, iná zrakovo nenáročná práce a pod.).
Vhodnou súčasťou prestávok je vykonávanie relaxačných cvikov najviac zaťažovaných častí tela (krčná chrbtica, horné končatiny a hrudná chrbtica). Možností, ako si to nekonečné sedenie pred tým PC stolom zdravotne vylepšiť, je dosť, len si treba na tieto postupy rutinne zvyknúť a začleniť ich do nášho každodenného pracovného dňa.