Asi stále ešte vo všeobecnosti platí, že sandále sú všeobecne špecifikované ako letná vychádzková obuv. Naše sandále trpezilivo vyčkávajú počas zimy uskladnené niekde v botníku na svoju šancu. Je to vhodná ľahká obuv na letné prechádzky alebo pohyb po pláži počas letnej dovolenky. Je však súčasným módnym trendom ich ďaleko častejšie využívať aj v iných protrediach, nielen v mestských či rekreačných oblastiach. Aj keď tento typ obuvi nie je priamo určený pre pohyb v ťažkom či horskom teréne, aj v týchto náročnejších prírodných podmienkach sú špeciálne sandále stále častejšie vidieť na nohách turistov. K takémuto použitiu je ale potrebné určitých skúseností a nemožno nimi všeobecne nahrádzať pracovnú či trekovú obuv.
Bežní chodci či príležitostní rekreační turisti si vyberajú sandále pre krátke a dlhé výlety v rôznom teréne. Rovnako ako u iných druhov obuvi je dôležité nájsť si dobre padnúci model. Niektoré sandále majú uzavretú špičku pre lepšiu ochranu pred kameňmi a koreňmi na turistických chodníkoch, zatiaľ čo iné sú otvorené ako je tomu pri tradičných sandálov. Pri ich výbere sa zameriavame predovšetkým na stabilitu, riadenie pohybu, polstrovanie a tlmiace prvky potrebné pre dlhé prechádzky. Dostatočné tuhá medzistielka zaistí správnu rovnováhu a podporu klenby nášho chodidla.
Kvalitné outdoorové sandále majú pásiky zošité v medzipodošve, takže sa nemôžu vytrhnúť. Niektoré modely majú pásiky v podošve spojené pomocným pásikom, ktorý je tenší a ľahší ako vrchné pásiky. Dôležité je si uvedomiť, do akého terénu budú sandále určené, či na aký typ horskej dovolenky sa chystáme. Podľa toho totiž bude vyzerať reliéf podrážky. Väčšina podrážok býva najčastejšie z vibramu, ktorý veľmi kvalitne pohlcuje nárazy a umožňuje oporu proti pošmyknutiu. Sú samozrejme dostupné aj iné druhy podrážok. Ďalšou vlastnosťou podrážky je aj jej tvrdosť. Čím je tvrdšia, tým viac sa takéto sandále hodia aj na drsné asfaltové povrchy, betón a ostrejšie kamene.