Detské pieskoviská sa u nás začali vo veľkom objavovať niekedy v 70. a 80. rokoch minulého storočia, v časoch keď sme ešte boli ČSSR a začalo sa s hromadnou výstavbou panelových domov. Keďže tieto plochy slúžia deťom na hranie, môžeme ich nájsť na sídliskách medzi panelákmi, na detských ihriskách či pri materských školách.
Kedysi sme pieskovisko mohli považovať za bezpečnú plochu na hranie. Dnes už ale mnoho rodičov z dôvodu znečistenia a chabej údržbe týchto plôch siaha po kúpe vlastného malého pieskoviska, ktoré sa pohodlne zmestí do každej záhrady, na verandu alebo terasu. Verejné pieskoviská bývajú často znečistené psími alebo mačacími exkrementami, črepinami alebo injekčnými striekačkami, ktoré by malým deťom mohli spôsobiť vážne problémy.
Aj z tohto dôvodu vznikli rôzne zákonné opatrenia, ktoré prikazujú každému prevádzkovateľovi v sezóne od 1.3. – 30.11. pieskovisko aspoň raz za dva týždne vyčistiť, prehrabať, prekopať a poliať vodou, ktorá zodpovedá kvalite vody na kúpenie. Prevádzkovatelia sú taktiež povinný viesť si o tejto údržbe záznamy. Je však otázne, či sa to tak naozaj aj robí.
Pieskovisko je pre dieťa výbornou príležitosťou na zábavu, cvičenie jemnej a hrubej motoriky, experimentovanie, objavovanie, tvorenie a v neposlednom rade i na spoznávanie nových kamarátov.
Deti sa v piesku učia narábať s lopatkou či hrabličkami, plniť vedierka, z formičiek robiť koláčiky, stavať malé hrady, tunely, priekopy… Cvičia si tak motoriku, budujú svalovú štruktúru, trénujú koordináciu oka a ruky, trénujú predstavivosť, rozvíjajú svoju tvorivosť, učia sa rozumieť vlastnostiam piesku – suchý, mokrý, ťažký, sypký…
Všetko čo sa tu naučia, môžu neskôr využiť napr. aj na dovolenke pri mori, kde je stavanie zámkov z piesku vďaka prítomnosti vody oveľa jednoduchšie. A kto vie, možno sa to stane aj ich koníčkom na celý život.
Ako už bolo spomenuté vyššie, pieskovisko dáva deťom výbornú príležitosť aj na trénovanie sociálnej zručnosti. Verejné pieskoviská sú vždy plné detí, preto je takmer nemožné aby spolu neprišli do kontaktu. Vznikajú tak rôzne situácie ako požičiavanie hračiek, spolupráca, obsadenie alebo uvoľnenie miesta na pieskovisku a podobne.
Pieskoviská sú teda niečím viac než iba hracou plochou, preto by sme sa mali snažiť ich udržiavať čisté. A ak sa ale milí rodičia bojíte púšťať svoje ratolesti na tie verejné, doprajte im tú radosť a zabezpečte im pieskovisko vlastné. Veď ono to nie je zas také nákladné. Všetko pre detské aktivity nájdete napríklad aj TU.