Prvý zachovaný trezor pochádza už z 13. storočia pred Kristom. Našiel sa počas vykopávok a archeologických výskumov v hrobke faraóna Ramessa II v Egypte. Bol vyrobený z dreva a pozostával z uzamykacieho systému, ktorý pripomínal moderný kolík. Neskôr uzamykací systém vylepšili starí Rimania. Vývoj rôznych bezpečnostných schránok a trezorov pokračoval a drevené truhly boli postupne nahrádzané kovanými pokladnicami zo železných plechov. Hlavnou úlohou trezoru vždy bolo a aj je uschovať cennosti osobnej alebo finančnej hodnoty. Moderné trezory sa dodávajú v rôznych hrúbkach stien, veľkostí, účelu a miesta používania. Rôznych značiek výrobcov a so širokou škálou typov bezpečnostných mechanizmov a zámkov. Mnohí z nás si zaobstarajú menší trezor alebo bezpečnostné skrinky na cennosti len pre osobné použitie. Pre väčšinu pracovísk je dnes samozrejmosťou mať prístup alebo vlastniť špecializované zariadenie určené na skladovania dokumentov odolných voči ohňu a krádeži.
Trezor vo svojej najjednoduchšej podobe pozostáva z dvojitých oceľových stien izolovaných ohňovzdorným obložením. K obsahu trezoru sa dá dostať otvorením oceľových dverí so zabudovanými závorami a nejakým typom bezpečnostného zámku. Občas sa môže majiteľovi trezoru stať, že stratí kľúč, nepamätá si kód alebo bezpečnostné kombinácie potrebné k jeho otvoreniu. Potom dochádza k nútenému otvoreniu dverí trezoru. Existuje niekoľko násilných aj menej násilných spôsobov, ako túto situáciu vyriešiť. Na takéto situácie sa školený zámočník pokúsi vybrať zámok ručne tak, aby nedošlo k poškodeniu a nutnej potrebe opravy trezoru. Trezorové zámkové systémy sa neustále zdokonaľujú, a preto aj potrebný čas pre prácu špecialistu zámočníka narastá.
Ďalšou možnosťou je využitie istých slabín v zámkovom systéme a stavbe trezorov. Prichádza na rad vŕtanie a niektoré spôsoby oddeľovania materiálov. Väčšinu trezorov je možné otvoriť cieleným vŕtaním alebo inými fyzikálnymi metódami. Výrobcovia zverejňujú schémy vrtných bodov pre konkrétne modely trezorov, ktoré sú starostlivo strážené. Vŕtanie je najbežnejšou metódou, ktorú používajú zámočníci ale aj zlodeji. Moderné trezorové dvere sú však navyše chránené mechanizmami, ktoré reagujú na vŕtanie a teplo a spúšťajú ďalšie skrutky zabudované vo dverách, tzv. relocker. Pre zámočníkov je vŕtanie rýchlejšou metódou ako zdĺhavé opatrné vyberanie bezpečnostného zámku. Takto navŕtané trezory je možné vo väčšine prípadov opraviť a vrátiť do prevádzky.