Všetci dobre vieme, že potraviny, ktoré si dopestujeme sami v našej záhrade sú zdravšie a často krát aj oveľa chutnejšie než tie, ktoré si máme možnosť zakúpiť v obchodoch. Avšak, na druhej strane je pravdou, že za ich vypestovaním stoja dlhé hodiny namáhavej práce, trpezlivosti a starostlivosti, ktoré im musíme venovať.
To platí aj v prípade, že sa rozhodneme vypestovať si vlastné domáce zemiaky. Ako teda postupovať pri ich pestovaní, ak chceme, aby naša námaha nevyšla nazmar a aby bola naša úroda čo najväčšia? Problematika celého pestovania zemiakov je veľmi široká, a práve preto sme sa rozhodli v dnešnom článku venovať len jednému jej aspektu a tým je hnojivo na zemiaky.
Zorientovať sa v ponuke hnojív, ktoré sú momentálne na trhu, je občas problémom aj pre skúseného záhradkára. Preto, ak sa ako laik chystáte pestovať domáce zemiaky, mali by ste vedieť, že najvhodnejšie je NPK hnojivo na zemiaky. Názov NPK pozostáva z chemických značiek troch najdôležitejších látok pre pestovanie zemiakov a tými sú dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), pričom najdôležitejší je prvý z nich – dusík.
To, že je dusík najdôležitejší však neznamená, že to s jeho používaním máte preháňať. Práve naopak, pri ňom si treba dávať pozor na to, aby bol v pôde obsiahnutý v optimálnom množstve, pretože v opačnom prípade hrozí vznik plesne zemiakovej – nepríjemného ochorenia, ktorého následkom je poškodenie listov i samotných plodov zemiakov.
Ďalším problémom býva aj to, ako zvoliť vhodné obdobie, kedy hnojivo na zemiaky použiť. Hoci pôdu by ste si mali pripraviť už na jeseň, s hnojením treba začať až na jar, aby sa hnojivo počas zimy z pôdy nevyplavilo. Takisto, ak zvolíte príliš včasný jarný dátum výsadby, nezabudnite dávať pozor na nočné či ranné mrazy, ktoré môžu vašu úrodu zničiť už v zárodku. Na záver ešte jeden malý tip: Na začiatku vegetácie je potrebné prihnojovať pod zemiakmi, počas vegetácie aj na ich listoch.