Už aspoň štyrikrát sme sa snažili na peknom pozemku pri chalupe nasadiť nejaké ovocné stromčeky. Bezúspešne. Stalo sa, že sa ujali, aj neskôr zakvitli a mali prvé plody. A potom náhle vyschli. Najdlhšie odolávala bystrická slivka. Vedel som a aj videl, že záhrada je zamokrená. Bolo jasné, že mať zopár rodiacich ovocných stromov pri chalupe teda nebude asi tak ľahké zrealizovať. Ale nevzdával som to a nevzdávam to ani po rokoch. Vinič hroznorodý sa nám ťahá popri hospodárskych budovách a zarodí každú jeseň, kríkom čiernych aj červených ríbezlí sa tam tiež pomerne darí. Prečo to teda nejde so stromčekmi? Kde je tá hlavná príčina? Čo robíme zle?
Vedeli sme hneď po kúpe, aj aj videli sme to rukolapne hlavne na jar, že záhrada je vlhká a zamokrená. A hospodársky dvor taktiež. Prečítal som si niečo o geologickom podloží nášho pozemku, zbežne naštudoval charakter pôdneho profilu v záhrade. S obavami som sledoval, ako sa po prudkých letných lejakoch niektoré časti záhrady napĺňajú stojacimi kalužami zrážkovej vody. Oduševnene sme kopali so synom hlavný odvodňovací rigol a menšie kanáliky. V prvých rokoch po prudkej letnej búrke sme mali niekoľkokrát zatopený kalnou vodou celý dvor a časť záhrady. Z jednej strany sa do dediny valila hnedá voda s prímesou zemiakových hľúz. A z horného konca tiekla voda s trocha iným obsahom. Po usadení sa vo dvore na niektorých miestach po čase začala objavovať klíčiaca pšenica. Bol som tak trocha aj rád, pribudlo nám v záhrade niekoľko centimetrov kvalitnej ornice. Bez námahy a zadarmo. Ale…
Pôda sa stáva zamokrenou vtedy, ak sa voda natrvalo usadí v pôde a nie je schopná niekam odtiecť. Môže to byť spôsobené aj vlastným charakterom a štruktúrou pôdy, alebo aj výškou hladiny spodnej vody. Tá môže byť niekedy príliš blízko povrchu pôdy. A práve toto sa deje aj na mieste, kde leží naša záhrada. Pod nami je asi 25 metrov mocný lávový prúd. A povrchové a zrážkové vody po ňom, mierne uklonenom, stekajú smerom aj k nám. Majú na to prirodzené právo, robia to tak už milióny rokov pred usadením sa našej rodiny v tomto geografickom priestore.
Medzi možné viditeľné prejavy zamokrenia pôdy v našich záhradách je možné uviesť aj tieto:
prvé prejavy toho, že niečo nie je v poriadku, sa samozrejme prejavujú na listoch. Listy začínajú žltnúť alebo sa aj rozpadajú medzi žilkami. Najprv v dolnej časti a strednej časti listov. Pozdĺž hlavne listovej žilky sa môžu objavovať tmavšie partie postupne hnednúce. Je to vidieť hlavne na stále zelených rastlinách.
Ak je záhrada čiastočne zamokrená, zo začiatku si to môžeme ľahko zamieňať za nedostatok vlahy. V skutočnosti sú však korene rastlín trvalo potopené vo vode a strácajú prirodzenú schopnosť adsorbovať vodu a živiny z pôdneho profilu a dopravovať ich smerom hore do nadzemných častí rastlín.
Pokračovanie článku nájdete tu.