Kúpa nehnuteľnosti je veľmi dôležitým a nie práve najlacnejším krokom na ceste za splnením si sna o vlastnom bývaní, preto je potrebné dopriať si dostatok času na jej výber a venovať sa tejto záležitosti naozaj veľmi precízne a dôkladne. Prvým krokom je pravidelné sledovanie ponuky nehnuteľností (napr. na internete), niekedy môže trvať aj celé mesiace, kým objavíte niečo, čo by sa vám pozdávalo, inokedy môžete mať šťastie a natrafíte na zaujímavú ponuku už behom pár dní či týždňov. Avšak ani vyhliadnutím si nádejného rodinného domu či bytu, o ktorý sa plánujete zaujímať, nemáte celkom vyhraté, pretože vás čaká vás kolotoč stretnutí a obhliadok, pri ktorých bude potrebné posúdiť množstvo vecí, kým sa naozaj definitívne rozhodnete.
Kúpu nehnuteľnosti v žiadnom prípade neuponáhľajte a doprajte si dostatok času preveriť technický stav bytu či rodinného domu (najmä v prípade, že nekupujete novostavbu, ale staršie nehnuteľnosti), overte si jeho vlastníctvo a tiež prípadné práva tretích strán či osôb (napr. záložné práva, plomby, exekúcie či doživotné právo užívania). Dôsledne zvážte danú lokalitu, napr. jej občiansku vybavenosť či každodenné dochádzanie do práce a zaujímajte sa aj o výšku mesačných nákladov spojených s bývaním, ktoré môžu zahŕňať najmä v prípade bytových domov aj fond opráv či prípadnú splátku úveru čerpaného na rekonštrukciu (napr. zateplenie) bytového domu.
Ak ste všetko dôkladne zvážili a váš favorit v podobe novej nehnuteľnosti – domu či bytu je jasný, čaká vás už len všetko úspešne dotiahnuť do finálneho konca, aby ste si mohli svoj domov zariadiť a nasťahovať sa. Dôležitou súčasťou každej kúpy nehnuteľnosti je práve kúpna zmluva, ktorá by mala obsahovať všetky podstatné náležitosti a tak je najlepším riešením dať ju spísať alebo aspoň skontrolovať skúsenému právnikovi. Pri tak značnej investícii akou je kúpa nehnuteľnosti sa v prípade právnej rady rozhodne nevypláca šetriť.