Hlavným účelom akéhokoľvek schodiska vždy bolo, a aj bude, dostať sa z jednej úrovne na úroveň vyššiu. Z jedného poschodia do druhého sa presunúť po schodoch bezpečným spôsobom. Dnešné moderné schodiská plniace túto základnú funkciu však dostávajú aj funkcie iné. Sú zhotovené často na mieru a podľa predstáv bytového architekta, využíva sa pestrosť rôznorodých materiálov a osvetlenia. V modernom interiéri sa schodisko povýšilo nielen na estetický, ale hlavne na dominantný interiérový prvok. Vhodne zosúladený s prítomným nábytkom, podlahovými krytinami, textíliami a celkovou farebnosťou a charakterom interiérových omietok.
Výber vhodného schodiska závisí od niekoľkých faktorov, a to nielen od veľkosti a charakteru miestnosti, v ktorej bude situované. Dôležité je tiež uvedomiť si, či naozaj chceme, aby schodisko bolo tým dominantným interiérovým prvkom, alebo ho klasicky umiestnime bokom od centra izby. Od toho sa totiž odvíja vzhľad, tvar a materiál schodiska. Podľa tvaru môžeme zvoliť schodisko jednoramenné, dvojramenné, trojramenné a točité. Jednoramenné schodisko je klasické, bez podesty a priamočiare. Dvojramenné schody sú zalomené jedenkrát alebo dvakrát a majú podestu. Točité schodisko je tvorené stredovou osou, z ktorej vychádzajú jednotlivé schody. Pozor však na to, koľko mu venujete miesta, pretože moderné točité schodiská rozhodne zaberajú viac priestoru.
V dnešnej dobe sú moderné hlavne jednoduché a ľahké schody. Túto požiadavku najlepšie spĺňa jednoramenné schodisko v kombinácii kovu, dreva a skla. Tvar schodiska so zábradlím a nutným osvetlením podlieha nielen potrebám a veľkosti priestoru, ale aj normám. Dominantné materiály v moderných interiéroch sú sklo, nerez a kov. Väčšinou sa volí variant schodov z nerezovej ocele a sklo sa používa ako výplň medzi zábradiím. A čo svetlo? Ideálne je, keď sú schody osvetlené priamo cez okno prirodzeným svetlom, čo umožňuje aj vetranie. Ak však nie je možnosť umiestnenia okna nad schodiskom, potom musíme zvoliť vhodné umelé osvetlenie.