To, že správne osvetlenie miestnosti je dôležité je zrejmé, no nie každý dokáže takéto osvetlenie vybrať. V tomto článku sa budeme venovať tomu, aké svietidlá kúpiť do kuchyne a kde ich umiestniť. Tak ako v každej miestnosti nášho bytu alebo domu, tak aj v kuchyni musíme voliť svietidlá podľa toho čo všetko v miestnosti vykonaváme.
Na osvetlenie celej kuchyne budeme potrebovať jedno centrálne svietidlo. Na základne osvetlenie kuchyne sú vhodné výkonné stropné svietidlá s opálovým krytom, ktoré sa svojim charakterom podobajú dennému svetlu. Vhodnou alternatívou môže byť aj nepriame osvetlenie, ktoré sa dosiahne odrazom svetelných lúčov od stropu alebo od steny. Na to dobre poslúži fabión, za ktorým sa ukryjú svetelné zdroje. Toto riešenie nájde uplatnenie najmä v miestnostiach s vysokými stropmi, prípadne v priestoroch, kde sa na strop nedajú umiestniť vývody. Ak by ste chceli dosiahnuť optické zväčšenie kuchyne, tak sa zamerajte na nástenné či stropné závesné svietidlá, ktoré svietia čiastočne smerom nadol a čiastočne nahor, pričom sa svetlo odráža od stropu.
Okrem hlavného osvetlenia, musíte myslieť aj na doplnkové na pracovné plochy. Pri práci na kuchynskej linke si budete tieniť vlastným telom a tak vám bude i tu treba nainštalovať nejaké svietidlá. Tu sa uplatnia najmä rôzne typy svietidiel, ktoré sa montujú pod horné skrinky pracovnej linky – od žiarivkových trubíc až po série bodových halogénových svietidiel. Ak máte priestrannú kuchyňu, v ktorej sa nachádza aj jedálenský stôl, tak pri výbere svietidiel budete musieť myslieť aj naň. Pri jedálenskom stole sa väčšinou stretáva celá rodina alebo návšteva, ktorá príde na večeru. Preto by nad stolom malo byť svietidlo, ktoré svojím vzhľadom, kvalitou svetla a lokálnym charakterom svietenia navodí príjemnú atmosféru a podporí kulinársky zážitok z večere. Mali by ste si vyberať svietidlá, ktoré rovnomerne osvetlia celý stôl, ale zároveň nebudú oslňovať stolujúcich. Najvhodnejšie sú svietidlá s tienidlami z matného skla.