Ste začínajúci záhradkár alebo už máte niekoľko sezón za sebou a stále sa vám to akosi nepáči? Tie vaše záhrady a pestovateľské snaženia v záhrade sú stále dosť nevýrazné a slabé? Počas dlhých zimných večerov študujete rôzne múdre príručky a rady múdrych, listujete v reklamných pestrých katalógoch, objednávate si rôzne semená rastlín, pomôcky či prípravky? Dôležité je však si úplne na začiatku uvedomiť, že produktívne a zdravé záhrady sú existenčne prepojené s tým, čo má každý záhradkár priamo pod nohami. S konkrétnou pôdou. Aj s naším dobrým poznaním jej základných vlastností. Viete teda dosť, prípadne aj niečo naviac, o svojej pôde vo svojej milovanej záhrade? Rozumiete jej dostatočne?
Všetky záhrady majú pôdu. Pôda aj v tej našej záhrade sa skladá z neživej zložky (íl, hlina, piesok, kamienky, pôdna vlhkosť a pôdny vzduch), z humusu (odumreté častí rastlín a živočíchov) a zo živej zložky (korene rastlín, mikroorganizmy, drobné živočíchy). Medzi hlavné faktory, ktoré dlhodobo ovplyvňujú vlastnosti a kvalitu pôdy záhrady, patria hlavne tieto činitele: charakter pôvodnej horniny (z ktorej pôda postupne vznikla), vlastnosti podnebia, geografická poloha, charakter a bohatosť rastlinného krytu a živočíchov, vodný režim a nezanedbateľný je aj tisícročný vplyv človeka.
Toto je skutočne rozsiahly komplex faktorov, pôsobením ktorých môže vzniknúť z nejakej pôvodnej materskej horniny nejaká pôda. Červená, hnedá, tmavo čierna alebo aj plná drobných kamienkov alebo neustále zavievaná púštnym pieskom. Určite nie jednoducho a nie v krátkom časovom intervale vznikala aj tá pôda, po ktorej denne ako záhradkár chodíte a rýpete sa v nej s potešením. U seba doma, vo svojom azylovom priestore, vo svojej udržiavanej peknej záhrade.
V skutočnosti, polovica vašej hrudy zeme (ktorú možno práve držíte v ruke), neobsahuje nič také, čo by pripomínalo pôdu. Je to 25% vody a 25% pôdneho vzduchu. Ale práve pevné častice v pôde vašej záhrady určujú, koľko pôdnej vlhkosti a pôdneho vzduchu je vlastne pôda schopná udržať. Organická hmota (humus) a živé pôdne organizmy (edafon) môžu dokopy predstavovať len niečo okolo 5% záhradnej pôdy. Nie je to asi toľko, koľko by ste asi očakávali, že?
Dobré ale samozrejme je, ak máme v pôde určitú rovnováhu pevných častíc rôznej veľkosti. Od relatívne najväčších zrniečok piesku, cez jemnejšie prachové častice až po tie najjemnejšie ílovité pôdne zložky. Čím viac piesočnatá naša pôda je, tým viac prítomného voľného pôdneho vzduchu je v nej obsiahnutého.
Ale ak je v pôde príliš zastúpená piesková frakcia, potom z nej zrážková voda príliš rýchlo odtečie a stratí sa niekam inam. Naproti tomu prachovitá a ílovitá substancia zadrží prepotrebnú vlhkosť v záhrade omnoho dlhšie. Ale opäť, ak výrazne prevláda jej prítomnosť v zložení pôdy, tak je v pôde málo dostupného vzduchu, ktorý je existenčne dôležitý a potrebný pre dýchanie koreňov rastlín a celkovú zložitú výmenu živín v oblasti koreňového systému rastlín našej záhrady.