Takmer každé ráno, hneď po prebudení si odhrniem dlhý záves na okne mojej spálne a vidím pekne a jasne takmer celý náš pozemok. A je úplne prirodzené, ak sú v nej už hneď od hmlistého rána aj desiatky rôznych druhov vtákov. Mnohé z nich prespali v korunách dvoch majestátnych starých stromov našej záhrady. Je to ich domov. Teším sa z tohoto pohľadu a výhľadu, v hlave mi hmýria rôzne drobné ľahko realizovateľné nápady, čo by asi bolo možné urobiť a vylepšiť už túto prichádzajúcu záhradkársku sezónu. Možností je dosť, aj nápadov. Aj voľného času.
Ale čo je vlastne tá biodiverzita záhrady? Konkrétne v tej našej a možno časom aj v tej vašej záhradke či záhrade? Asi by bolo rozumné a vhodné zhrnúť to do týchto nasledujúcich myšlienok či úvah:
…je dôležitý pre lietajúce včielky, motýle či iný hmyz. Kvety sú poskytovateľom prepotrebného peľu a nektáru a bez týchto lietajúcich „oplodňovateľov“ by ani v tej našej záhrade nebolo dostatok farieb, vôní, pestrosti plodov a semien. Vyhnite sa väčšiemu počtu vysoko šľachtených kultivarov s veľkými, neupravenými kvetmi – často obsahujú málo alebo aj žiadny peľ či nektár.
…a rastlín, ktoré sú vhodným miestom pre ochranu a úkryt rôznych živočíchov. Také rastlinky ako je baza čierna, jarabina, nejaká tá trnka či hloh, alebo aj planá jabloň, poskytujú potravu vo forme kvetov, bobúľ, ovocia a semien pre mnohé divožijúce organizmy. Aj možnosť hniezdenia a ochrany pre mnohé záhradné živočíchy, od drobného hmyzu, hlodavcov až po väčšie vtáky.
…najlepšie je vykopať si malé záhradné jazierko, a ak ste odvážni dostatočne, nechajte ho postupne kolonizovať vodným rastlinkami, ako si zaumienia či zachcú. O nejaký čas sa zaplní životom, objaviť sa tam môžu aj mloky či žabky.
…ktorý predstavuje v našej záhrade doslova unikátny habitat. Práchnivejúci starý kmeň, čiastočne pochovaný vo vlhkej zemi, môže byť miestom, kde sa skrývajú, prezimujú ale aj rozmnožujú také vzácne živočíchy, ako sú roháče a kôrovce. Takéto kusy dreva môžu mať aj zaujímavý dekoračný a rustikálny prínos do záhrady.